Архиєрейський Синод УГКЦ в Україні закликав Міносвіти почути українських освітян
Архиєрейський Синод Української Греко-Католицької Церкви в Україні в пастирському листі «Слово до освітян» закликав Міністерство освіти і науки України мінімізувати бюрократичний тягар, який заважає педагогам реалізувати їхні творчі таланти.
У посланні відзначено, що за час останнього воєнного десятиріччя сфера освіти як фундаментальна частина соціально-гуманітарного та людського капіталу в Україні зазнала значних втрат.
«Уже є очевидним, що ворог веде війну, зокрема проти української освіти», — наголошують синодальні отці.
Єпископи зауважують, що війна ввірвалася в освітню сферу й відразу посилила проблему освітніх втрат і прогалин, які почалися раніше на тлі обмежень через пандемію коронавірусу. Сьогодні перед нами постають страшні цифри, які описують стан українських школярів і педагогів: 75 % дітей мають ознаки стресу чи психологічної травми після початку повномасштабної війни; 54 % освітян відчули синдром професійного вигорання…
Читайте також:
«Слово до освітян». Пастирський лист Архиєрейського Синоду УГКЦ в Україні
«У 2023–2024 році близько 200 тисяч дітей позбавлені доступу до навчання, не володіють наскрізними компетентностями Нової української школи, не мають навичок мислити і вчитися», — із прикрістю зауважують єпископи.
Проте говорячи про освітні втрати, члени Архиєрейського Синоду в жодному разі не покладають відповідальності за них тільки на учителів. Ці втрати, як вважають вони, пов’язані не з тим, що хтось із педагогів не виклався на роботі, а з обставинами, у яких перебувають українські діти і які не могли не спричинити цього негативного явища.
«Церква сьогодні, як і століття тому, стоїть поруч із вами, маючи велике бажання вас підтримувати, вам „світити“. „Вчіть молодь, як має жити! Збуджуйте в ній бажання й охоту до того, що є підставою багатства і сили народу. Нехай уже малі діти вчаться любити свою землю, — свою Батьківщину, — нехай вчаться працювати для неї“, — писав слуга Божий митрополит Андрей Шептицький», — запевняють члени Синоду.
Архиєреї звернулися до представників влади різних рівнів: «Від ваших рішень залежить доля дітей, молоді, педагогів, української освіти загалом. Ми закликаємо вас разом із Церквою почути освітян, які чітко окреслюють свої потреби й побажання. Маємо святий обов’язок зробити все для того, щоб не допустити катастрофи в освіті, яка чи не вперше перетворилася в Україні на гуманітарну проблему».
Департамент інформації УГКЦ