Державна служба України у справах дітей та Українська Греко-Католицька Церква об’єднують зусилля для захисту прав дітей
17 червня 2025 року в адміністративному будинку Патріаршого центру УГКЦ у Києві відбулася зустріч Блаженнішого Святослава, Отця і Глави Української Греко-Католицької Церкви, з Петром Добромільським, головою Державної служби України у справах дітей. Участь у заході також взяв Григорій Селещук, програмний директор благодійної організації «Карітас України».

Під час зустрічі сторони обговорили шляхи посилення міжінституційної співпраці задля підтримки дітей, які постраждали внаслідок повномасштабного вторгнення, а також родин у складних життєвих обставинах. Особливу увагу було приділено питанням запобігання вилученню дітей із сімей, розвитку сімейних форм виховання, як-от прийомні родини, дитячі будинки сімейного типу, патронат над дитиною, а також сприянню усиновленню.
«Ми готові бути вашими добрими партнерами. Тему захисту дітей ми професійно відстежуємо і реалізовуємо в нашій Церкві вже не перший рік. У нас є відповідні механізми та структури, які дають змогу допомагати таким дітям», — зазначив Блаженніший Святослав.
Петро Добромільський висловив упевненість, що спільна праця й об’єднання зусиль допоможуть тисячам українських дітей знайти тепло, захист і любов у сім’ях. «Ми продовжуємо працювати над тим, щоб кожна дитина в Україні мала щасливе та безпечне дитинство», — наголосив голова Держслужби.
Українська Греко-Католицька Церква загалом і Карітас України зокрема підтвердили готовність до системної співпраці з Державною службою у справах дітей. Сторони домовилися продовжити напрацювання конкретних механізмів взаємодії на національному та місцевому рівнях.
Інформація про дітей-сиріт, дітей, позбавлених батьківського піклування
За офіційними даними Державної служби України у справах дітей, на 1-й квартал 2025 року:
• 61 276 дітей перебувають на первинному обліку як діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування;
• 55 860 з них уже виховуються в сімейних формах:
— 43 657 дітей — під опікою або піклуванням громадян;
— 12 203 дитини (крім того, 1 773 особи з числа дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування) — у прийомних сім’ях або дитячих будинках сімейного типу.
УСИНОВЛЕННЯ
На 1-й квартал 2025 р. в Україні:
· на місцевому обліку з усиновлення перебуває 14 946 дітей, із яких 11 154 вже влаштовано до сімейних форм виховання;
· усиновлено 290 дітей-сиріт і дітей, позбавлених батьківського піклування. Усі діти були усиновлені громадянами України, 6 із них — діти з інвалідністю.
Віковий розподіл усиновлених дітей:
• до 1 року — 35 дітей
• 1–2 роки — 52 дитини
• 3–5 років — 85 дітей
• 6–10 років — 78 дітей
• 11–17 років — 40 дітей.
ДИТЯЧІ БУДИНКИ СІМЕЙНОГО ТИПУ (ДБСТ)
На 1-й квартал 2025 року:
- функціонує 1 292 дитячих будинки сімейного типу.
8 703 дитини й особи виховуються в таких сім’ях:
- створено 18 ДБСТ;
- всього влаштовано 326 дітей.
ПРИЙОМНІ СІМ’Ї
На 1-й квартал 2025 року:
- функціонує 2 774 прийомні сім’ї.
5 273 дитини й особи виховуються у прийомних родинах:
- створено 79 прийомну сім’ю;
- всього влаштовано 194 дітей.
ОПІКА / ПІКЛУВАННЯ
На 1-й квартал 2025 року:
- 43 657 дітей перебувають під опікою/піклуванням громадян;
- встановлено 1 518 нових опік/піклувань;
- Припинено 2 121 випадок опіки, з них:
- 1 584 дитини досягли повноліття
- 92 дитини усиновлено
- 79 дітей повернені біологічним батькам.
ПОСЛУГА ПАТРОНАТУ
Патронат — це альтернатива інституційному закладу, що відповідає найкращим інтересам дитини. Дитина перебуває в турботливій родині, поки її батьки вирішують проблеми або їй шукають нову постійну сім’ю.
З початку 2024 року в Україні активно розвивається послуга патронату над дитиною.
Нині у громадах працюють 518 сімей патронатних вихователів. Вони тимчасово виховують 1 019 дітей, чиї батьки з різних причин не можуть забезпечити їм догляд.
У період від січня 2024-го до початку червня цього року 2 228 дітей перебували або продовжують перебувати в патронатних сім’ях. 658 з них — це діти від народження до 4-х років, які завдяки патронату уникнули будинків дитини.
Патронатні сім’ї справді рятують дітей від потрапляння в інституційні заклади: за останні півтора року 43 % дітей після патронату повернулися у біологічні сім’ї, 44 % були влаштовані в сімейні форми виховання.
Департамент інформації УГКЦ