«Для нас мир завжди пов’язаний із правдою і справедливістю», — Глава УГКЦ на зустрічі з ватиканістами в Києві
У п’ятницю, 9 грудня, Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав прийняв у своїй резиденції в Києві делегацію ватиканістів, яка прибула в Україну, щоб побачити на власні очі наслідки повномасштабної російської агресії.
Глава Церкви розповів журналістам ACI Stampa, ANSA, «La Croix», National Catholic Register USA, «Vatican News» і фотографові Конференції католицьких єпископів Англії та Уельсу про страждання українського народу та служіння Церкви в умовах війни, відповів на запитання, чи святкуватимуть українці під час війни Різдво Христове, і пояснив, що означає мир для України.
Делегацію супроводжував посол України при Святому престолі Андрій Юраш.
Про служіння УГКЦ у час війни
Розповідаючи ватиканістам про страждання українського народу і служіння Української Греко-Католицької Церкви в час війни, Блаженніший Святослав наголосив, що насамперед Церква прагне бути близько до людей. Це виявляється в кількох напрямах її служіння, як-от облаштування прихистків для внутрішньо переміщених осіб, евакуація людей із найбільш небезпечних регіонів, а також підготування і доставка продуктових наборів. Таке служіння Церква звершує через Карітас України та Патріаршу фундацію «Мудра справа».
Через війну, що триває, потреби людей щораз збільшуються, а також, у силу обставин, змінюються, зазначив Предстоятель і зауважив, що зараз в Україні триває вже п’ята хвиля вимушеного переселення людей, що втікають не так від обстрілів, як від холоду.
«З настанням зими приймати людей, які змушені втікати від війни, стає ще важливіше, бо для виживання вони потребують тепла. Є потреба забезпечення і засобами обігріву тих, хто залишається у власних домівках», — зазначив Глава УГКЦ та розповів, що кілька днів тому освятив у Львові-Брюховичах один із будинків, де Церква прихистила понад 100 сімей.
Блаженніший Святослав розповів також про Патріаршу фундацію «Мудра справа», яка є виявом солідарності всієї Української Греко-Католицької Церкви. «Така фундація є „швидкою допомогою Патріарха“, яка оперативно реагує на потреби. Щойно ми отримуємо запит, тут же відправляємо авто з найнеобхіднішими для виживання речами. Очевидно, після нас на місце прибувають й інші організації, — розповів Глава УГКЦ і додав: — У цьому контексті ми співпрацюємо з різними соціальними, гуманітарними, волонтерськими організаціями, діяльність яких координує гуманітарна служба ООН. Тож так намагаємося стримувати цю гуманітарну кризу, спричинену війною, щоби вона не перетворилася на трагедію».
Предстоятель зазначив, що Церква не була готовою до відсутності електроенергії і потреби зігріти й нагодувати так багато людей. Але, усвідомивши цю потребу, почала облаштовувати кухні, які могли б готувати гарячі обіди. Один із конкретних виявів близькості Церкви до народу — Патріарший собор, який у перші місяці війни став бомбосховищем, а тепер у самій резиденції Глави УГКЦ буде кухня, де готуватимуть і роздаватимуть гарячі обіди. «Ми не зможемо нагодувати всіх, не зможемо всіх прийняти, але радо допоможемо хоча б тим, кому зможемо», — сказав Блаженніший Святослав.
Архиєрей також розповів, як переживав особисто, а також місто Київ і вся Україна цих дев’ять місяців повномасштабної війни: від спроби російських військ захопити столицю до теперішніх проблем з електроенергією через обстріли росією всієї території країни.
Про щоденні відеозвернення і Різдво
Журналісти подякували Главі УГКЦ за щоденні відеозвернення, «завдяки яким ми стежимо за війною і які є для нас вікном в Україну щодня». Відтак поцікавилися, про що він говоритиме на Різдво Христове.
Блаженніший розповів, що ці відеозвернення зародилися як потреба проінформувати всіх, «що ми живі», а згодом стали способом супроводу українського народу у важкий воєнний час.
Щодо Різдва, то він розповів, що Пасха була святом перемоги життя над смертю, а Різдво стане святом надії на мир. «Різдво однозначно буде. Ми святкуватимемо різдвяну радість, бо вона не походить від розваги, від людей, але з неба — народиться Цар миру, справжнього миру. Самі ангели співають: „Слава во вишніх Богу і на землі мир людям доброї волі“. Тож ми, люди, маємо лишень прийняти радість, нам запропоновану, і поділитися нею», — ствердив Блаженніший Святослав, додавши, що святкування Різдва буде моментом солідарності.
«Без сумніву, у кожному укритті, у кожному помешканні для переселенців співатимемо колядки. Ми святкуватимемо Різдво, можливо, у холоді, темряві, серед нових викликів, але з небесною радістю. Це дасть нам нагоду відчути на власній шкірі досвід Святого Сімейства. І ми готуємося до цього свята», — сказав архиєрей.
Дефініція миру
На закінчення зустрічі ватиканісти поцікавилися у Глави УГКЦ, що він розуміє під поняттям «мир».
«Для нас мир завжди пов’язаний із правдою і справедливістю, — відповів Блаженніший Святослав. — Ми, українці, дуже чутливі до пацифікації, яка є змістом миру для росіян. Ще в час війни проти Грузії росіяни використовували терміни „примушувати до миру“, „нав’язувати мир“. Для України — це не мир, а капітуляція. І, очевидно, не про такий мир ми молимося.
Мир — це звільнити нашу територію, людей, полонених.
Для нас мир — дати можливість жити. Ми змушені боротися за власне існування — у нас немає іншого вибору.
Мир — це також зцілення ран, бо всі ми зранені війною. Крім психологічних, багато людей отримали фізичні порання на фронті. Тож треба зцілювати ці рани, щоб дійти до повноти життя.
Мир — це і про відсутність війни. Як досягти цієї мети? Очевидно, для нас це означає перемогти, тобто вигнати ворога. Мир для нас зараз — засудити воєнні злочини. Перший крок до справжнього миру — росія має перестати нас убивати.
Водночас мир — це щось значно глибше, ніж відсутність війни. Ви говорите про перемогу? Так. Але не йдеться лише про те, щоб перемогти у війні, але треба перемогти саму війну, її причини».
Департамент інформації УГКЦ