«Дякуємо вам, що ви тут не забуваєте свого коріння», — Блаженніший Святослав під час Літургії в Таллінні
Бути християнином сьогодні означає дозволити Божому дієСлову діяти в мені, сповнитися Його силою, бути учнем й апостолом-християнином третього тисячоліття. На цьому наголосив Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав під час проповіді в катедральному храмі Святих апостолів Петра і Павла в Таллінні (Естонія).
Із Главою УГКЦ співслужили владика Філіпп Журдан, апостольський адміністратор католиків в Естонії, та владика Степан Сус, голова Пасторально-міграційного відділу Патріаршої курії УГКЦ.
На Службу Божу до Естонії приїхали українці з Литви, Латвії, Фінляндії, також її відвідав Посол України в Естонії п. Максим Кононенко.
Звертаючись до вірних, Патріарх зазначив, що «наш народ збирається сюди слухати Боже слово, а це Слово стає подією у житті нашої громади, нашого народу й нашої Церкви».
Пояснюючи уривок Святого Письма про віру апостола Петра, який на слово Христа закидає сіті, щоб наловити риби (Лк. 5, 1–11), Предстоятель зазначив, що «бути християнином сьогодні означає сказати ті самі слова, які сказав Петро». Потрібно зазначити, що було прочитано текст 18-ї неділі після Зіслання Святого Духа, відповідно до григоріанської пасхалії.
Проповідник пояснив, що ми чуємо дивну фразу Петра: «На Твоє слово закину сіті». Власне, йдеться не про зміст сказаного, але про його дію і наслідки. В грецькому тексті ми маємо слово «ρήμα», що дослівно означає «дієслово». Тобто на Твоє дієСлово я закину сіті.
«Ви сьогодні цю можливість для нас бути знову разом трактуєте не як звичайну людську зустріч, а як глибоку духовну подію. Я бачив учора і бачу сьогодні, як наші люди йдуть до сповіді, переживають цю нашу спільну молитву як прощу, як справді відкриття на якусь дивну Божу дію — Боже дієСлово, яке сьогодні нас збирає, воскрешає, розкриває нам нові перспективи для нашого буття. Сьогодні, у цю неділю, Господь промовляє до нас у човні нашої Матері-Церкви з України, воскрешає нашу надію на нашу силу і перемогу, і на те, що наше коріння не пропало, а наша рідна Україна нас чекає. Як дивно, те Слово Євангелія сьогодні сповняється тут на наших очах!», — зауважив Блаженніший Святослав.
Він процитував пророка Єзекіїла, якому Господь Бог дає дивний наказ іти і говорити до мертвих костей. «Дивна річ, так? Як це можна до сухих костей говорити? Але Бог каже робити дивну річ тому пророкові, тому що те Слово стається дією! Пророк промовляє Боже Слово до народу що каже: „Кості наші висхли, надія наша пропала, прийшов кінець нам!“. І проголошене слово пророка має неочікуваний для нього самого ефект! Своє оторопіння перед побаченим пророк описує так: „І я прорік, як він заповів мені; і ввійшов до них дух, і вони ожили та повставали на ноги — сила-силенна люду“», — процитував проповідник.
Виявляється пророк проголошує надію на воскресіння та зібрання воєдино у розсіянні сущого народу! Господь обіцяє знову зібрати свій народ, що знаходиться в розсіянні і поділах між собою. Дає обіцянку повернення додому, до обітованої землі.
«Ми бачимо, як у сьогоднішній Євангельській події все те, що пророк Єзекіїл говорить до народу, який був в неволі, далеко від рідної землі, саме сьогодні, у цій миті покликання перших учнів, Господь Бог починає сповняти! Ось чому так народ налягав на Христа, щоб слухати Його Слово. Тому що, коли Христос почав говорити, ті мертві кістки, тобто той народ, який не мав надії, чув Бога, який у своєму Слові дихає на свій люд духом воскресіння!», — пояснив Глава УГКЦ.
Звертаючись до українців, які приїхали на Літургію, Блаженніший Святослав передав «слова вдячності від їхньої Батьківщини — багатостраждального народу України».
«Ми дякуємо вам за те, що ви боретеся за свободу і незалежність свого народу там, на тій глибині, куди відчалили в тому човні, куди посадив вас сьогодні Господь. Дякуємо вам, що ви тут не забуваєте свого коріння, що ви тут єднаєтеся в наших громадах, спільнотах і парафіях», — подякував проповідник.
«Я прошу вас, збережіть найбільший скарб, який має наша Церква і наш народ, — скарб віри. Бо лише віруюча людина може прийняти Боже Слово і перетворити його на дійсність», — закликав Блаженніший Святослав.
Департамент інформації УГКЦФото Вероніки Кальмук