Глава УГКЦ у Биківні: «Не було покаяння за гріх комунізму, тому ця ідеологія донині продовжує вбивати»
У неділю, 16 травня 2021 року, у день вшанування пам’яті жертв політичних репресій в Україні, Блаженніший Святослав, Отець і Глава УГКЦ, звершив у Биківні, що в Києві, заупокійну молитву за сотні тисяч невинно вбитих осіб. У поминальному богослужінні взяли участь: владика Богдан Данило, священники, монахині, семінаристи. Молитва відбулася біля меморіального комплексу «Биківнянські могили», де, за словами Глави Церкви, можна хоча б частково усвідомити масштаб тих жертв, яких тоталітарна радянська машина позбавила права на життя.
У своєму слові Блаженніший Святослав наголосив на важливості пам’ятати про жертв політичних репресій і відкривати правду про жорстокі злочини радянського режиму. Така пам’ять і правда є, на його переконання, життєдайною і визвольною.
«Правду про злочини нацистського режиму світ свого часу пізнав, коли побачив концтабори в Центральній і Західній Європі, коли очам сучасного людства відкрилися жахливі сцени ровів із масовими похованнями. Нацистський режим був справедливо засуджений. Натомість жертв комуністичного терору ніхто належно не вшанував, повністю не дослідив. Масштаби цього злочину світ ще не побачив. Тому ця ідеологія донині продовжує вбивати», — зазначив Глава УГКЦ.
Блаженніший Святослав поділився свідченням полоненого українського солдата, який під час однієї з останніх акцій обміну полоненими висловив переконання, що все те, що діється сьогодні на Донбасі, є наслідком того, що комунізм не був засуджений, розвінчаний, а злочинці не були покарані.
«Не було покаяння за гріх комунізму, тому ми сьогодні тут», — ствердив Предстоятель.
«Ми не хочемо нікого звинувачувати. Ми молимося і пам’ятаємо, — сказав Блаженніший і додав: — Тих, які тут поховані, ніхто не відспівував, за ними не лунали церковні дзвони, над їхніми могилами не було церковного співу. Ми сьогодні прийшли сюди, щоб на їхніх могилах заспівати їм: Христос воскрес із мертвих, смертю смерть подолав».
За його словами, необхідно пам’ятати про ці злочини для того, щоб вони ніколи більше не повторилися. «Ми бачимо, як багато сьогодні є тих, які хочуть відродити подібні системи, як знову брязкає зброя, як багато є тих, які прославляють вбивць. Хоч би під якими кольорами вони приходили в Україну, результат їхнього режиму видно сьогодні на цвинтарях, на таких масових братських могилах», — сказав Блаженніший Святослав.
«Нехай Господь упокоїть душі невинно вбитих слуг своїх! Нехай вони у Його обіймах знайдуть свій вічний спочинок, а пам’ять про них нехай буде життєдайним запобіжником! Бо допоки ми пам’ятаємо про ці злочини, є надія, що вони не повторяться. Як тільки ми про них забудемо, це марево, той привид тоталітаризму знову почне стукати до наших домівок уночі, до наших сердець, до нашого сумління», — зазначив Глава УГКЦ.
Предстоятель подякував дослідникам поховань жертв сталінських репресій, представникам меморіального комплексу і розповів про вражаючі результати досліджень. «Тут, на цьому місці, дехто стверджує, було поховано близько ста тисяч людей. Коли ми бачимо ті речі, які знаходять, дивуємося, як швидко працювала ця машина. Я пригадую, як у кишені одного з похованих було знайдено бронзову печатку державних органів радянської влади. Як швидко, навіть не шукаючи вмісту кишень, людину було позбавлено життя. І останній спочинок вона знайшла тут», — розповів Блаженніший Святослав.
Довідка
Національний історико-меморіальний заповідник «Биківнянські могили» — заповідник національного значення, найбільше в Україні місце поховання жертв масових політичних репресій 1937–1941 років. Розташований у Дніпровському районі міста Києва, за 1,5 км від колишнього селища Биківня. Територія «Биківнянських могил» становить майже 239 га і є найбільшим в Україні місцем поховання жертв сталінських репресій.
Департамент інформації УГКЦ,фото Олександра Савранського