Глава УГКЦ у Вашингтоні: «Ми переможемо, якщо будемо разом: із Богом, один з одним і з Україною»
3 березня 2024 року у Вашингтоні (США) Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав з єпископами Постійного Синоду в Українському крайовому соборі Пресвятої родини очолив Архиєрейську Божественну Літургію.
На молитві за справедливий мир і перемогу України із Главою УГКЦ співслужили ієрархи Римо-Католицької Церкви у США: архиєпископ Вашингтона кардинал Вілтон Грегорі, вислужений архиєпископ Вашингтона кардинал Дональд Вюрл і президент Єпископської конференції США архиєпископ Тімоті Броліо. На Літургії були присутні й дипломати, зокрема Посол України у США Оксана Маркарова.
Цього дня Українська Греко-Католицька Церква у США, згідно із григоріанською пасхалією, переживала Хрестопоклонну неділю. У проповіді Блаженніший Святослав розкрив значення Хреста як джерела відновлення і стійкості, ключа до розуміння сенсу страждань, а також розповів про нещодавно освячений у Вишгороді «Хрест Героїв» як місце зцілення ран війни.
Читайте також:
Проповідь Блаженнішого Святослава у Хрестопоклонну неділю в соборі Пресвятої родини у Вашингтоні
Проповідник зауважив, що Великий піст — це період духовного паломництва до Воскресіння, яке проходить через пустелю невидимої духовної боротьби. І Хрест на цій дорозі стає «простором духовного відновлення, поповнення сил для подальшої боротьби».
Хрест, за його словами, є для кожної людини і ключем до розуміння сенсу її власного страждання та болю. «Наша традиція, — зазначив архиєрей, — так і називає його — чесний та животворний! Хрест перетворюється на істинне Дерево Життя, яке є секретом стійкості християн і символом віри у воскресіння».
Блаженніший Святослав розповів, що у 2-гу річницю повномасштабного вторгнення освятив у Вишгороді «Хрест Героїв». Він споруджений на місці, де 2 роки тому на підступах до Києва були зупинені російські війська.
«Поштовхом до його спорудження, — ствердив Патріарх, — став духовний пошук одного із захисників Вишгорода. Він часто приходив до нашого храму, довго стояв у молитві перед Хрестом Господнім. А одного разу мені сказав: „Хрест — це те місце, куди я можу принести мій біль […] і повертатися з новими силами до боротьби“. Тоді ми разом вирішили: відкриємо зцілюючи силу Хреста Господнього для всіх!».
Читайте також:
«Хрест, який зцілятиме рани України»: Глава УГКЦ освятив меморіал «Хрест Героїв» у Вишгороді
«Сьогодні ми, владики Постійного Синоду, які прибули до вас, хочемо засвідчити тут, у Вашингтоні, що на нашій українській землі це Дерево життя щодня зроджує свій плід, і поклоніння та дотики до нього справді є наче цими листками райського Дерева Життя, що зцілюють рани України!» — сказав Блаженніший Святослав.
Урочистою Літургією в Українському крайовому соборі Пресвятої родини у Вашингтоні розпочалася 7 (78) сесія Постійного Синоду УГКЦ.
Глава УГКЦ анонсував, що, крім внутрішніх сесійних засідань, українські єпископи матимуть нагоду провести низку зустрічей із представниками державної влади Сполучених Штатів різного рівня. Постійний Синод також зустрінеться з очільниками католицького єпископату США й українськими громадами у Вашингтоні, Філадельфії та Нью-Йорка.
«Всюди ми будемо голосом зболеного, зраненого, але нескореного народу України!» — наголосив Блаженніший Святослав.
Звертаючись до кількох сотень українців, зібраних на молитві, Глава УГКЦ закликав їх до єднання та допомоги в наближенні перемоги над агресором.
«Ми хочемо відкрити вам усі наші рани і терпіння, але водночас обмінятися нашою силою, нашими мріями та дарами. Дуже дякую усім вам за невтомну молитву та працю для добра України й нашої якнайшвидшої перемоги над російським зайдою. Ми обов’язкового переможемо, якщо будемо разом: із Богом, один з одним, де б ми не мешкали у світі, та з Україною!» — запевнив Блаженніший Святослав.
Після Літургії митрополит Борис Гудзяк представив вірним ієрархів Римо-Католицької Церкви у США. Глава УГКЦ привіз їм символічний дар, що нагадує про жорстоку реальність України, — уламок російського дрона, який був збитий неподалік Патріаршого собору в Києві в листопаді 2023 року.
«Вони [ударні дрони] були відправлені, щоб нас вбивати, — сказав Блаженніший Святослав. — Нехай цей шматок металу нагадує вам, що він вбиває. Такі ж уламки дістають із поранених тіл наших військових та цивільних. Це — наш біль, але і наш дар друзям у Сполучених Штатах. Будь ласка, прийміть цей дар надії з України».
Кардинал Вілтон Грегорі та архиєпископ Тімоті Броліо, який здійснив візит в Україну у грудні 2022 року, привітали Главу та єпископів Постійного Синоду УГКЦ у США і висловили українському народові своє захоплення його стійкістю та побажали миру і справедливості.
Посол України у США Оксана Маркарова зауважила, що нагода разом молитися — це момент справжньої радості в ці жахливі дні. «Ми молимося саме тоді, коли Україна входить в 11-й рік цієї жахливої геноцидної війни і починається 3-й рік повномасштабної війни. Ми молимося, оплакуючи багатьох матерів, які вмирають, обіймаючи своїх дітей у власних домівках. Ми молимося саме тоді, коли українські захисники, буквально в ці хвилини, захищають не лише Україну, але всіх нас від зла, яке вирішило, що хоче захопити весь світ», — сказала пані посол і закликала присутніх доносити до американців, що Україна зараз дуже потребує допомоги.
Після Богослужіння Глава УГКЦ зустрівся з вірними в парафіяльній залі собору.
Нагадаємо, Глава УГКЦ та єпископи Постійного Синоду прибули до США для участі в черговій сесії Постійного Синоду, який відбувається щоразу в іншому місці. Це перший візит Блаженнішого Святослава до США після початку повномасштабної війни росії проти України.
Департамент інформації УГКЦ