Комюніке за підсумками візиту делегації Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій до Ватикану
Центральною подією візиту українських релігійних діячів до Ватикану стала зустріч делегації ВРЦіРО з Папою Римським Франциском.
КОМЮНІКЕ
за підсумками візиту делегації
Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій до Ватикану
24–26 січня 2023 року з ініціативи Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій відбувався візит її офіційної делегації до Ватикану. У ньому взяли участь:
· Маркос Оганесян, єпископ Української єпархії Вірменської Апостольської Церкви, голова делегації ВРЦіРО;
· Епіфаній, Предстоятель Православної Церкви України, Митрополит Київський і всієї України;
· Святослав Шевчук, Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви, Верховний Архиєпископ Києво-Галицький;
· Мечислав Мокшицький, архиєпископ і митрополит Львівський Римо-Католицької Церкви в Україні, в. о. Голови Конференції Римо-Католицького єпископату України;
· Валерій Антонюк, Голова Всеукраїнського союзу Церков євангельських християн-баптистів;
· Яків Дов Блайх, Президент Обʼєднання юдейських релігійних організацій України, Головний рабин м. Києва й України;
· Ахмед Тамім, Голова Духовного управління мусульман України, Верховний муфтій України;
а також уповноважені представники Української Церкви християн віри євангельської, Німецької Євангелічно-Лютеранської Церкви України, Української Православної Церкви, Української Євангельської Церкви, Українського біблійного товариства та Інституту релігійної свободи.
Візит став продовженням зустрічей Ради зі світовими релігійними діячами під час їхніх візитів до України та міжнародних поїздок ВРЦіРО: з папою Іваном Павлом ІІ (2001) та Державним секретарем Ватикану кардиналом П’єтро Пароліном (2016), Головним рабином Ізраїлю Ісраєлем Мейром Лау (2019), Вселенським Патріархом Варфоломієм (2021), архиєпископом Кентерберійським Джастіном Уелбі (2022).
Центральною подією візиту українських релігійних діячів до Ватикану стала зустріч делегації ВРЦіРО з Папою Римським Франциском.
Під час спілкування глави та представники Церков і релігійних організацій України засвідчили важливість єднання зусиль релігійних діячів України та світу у протистоянні російській агресії задля досягнення перемоги правди та встановлення справедливого миру. Члени делегації відзначили важливість молитовної та моральної підтримки, яку український народ одержує від Святішого Отця і Апостольської столиці, а також подякували за надану гуманітарну допомогу, що продовжує надходити.
Серед низки питань, порушених під час спілкування, треба виокремити проблеми повернення на Батьківщину депортованих окупаційною владою російської федерації громадян України, зокрема дітей, можливість посередництва і сприяння у звільненні та поверненні додому українських військовополонених і несправедливо ув’язнених, забезпечення їхніх прав відповідно до міжнародних гуманітарних норм.
«Дякую вам за цю вашу єдність — це для мене багато значить. Це подібно до дітей в сім’ї, де один є там, інший — деінде, але коли мама хвора, всі збираються разом», — сказав Папа Франциск, наголошуючи, що в цьому випадку не йдеться про юдейську, ісламську, християнську, православну чи католицьку Україну, але про «маму Україну», задля якої всі гуртуються. «Це приклад перед обличчям величезної поверховності, яку сьогодні бачимо в нашій культурі», — мовив Святіший Отець.
На пам’ять про зустріч представники Ради подарували Папі Франциску картину із зображенням мирної України, намальовану українськими дітьми, та зменшену копію скульптури Архистратига Михаїла, покровителя Києва, встановленої у парку «Володимирська гірка» у столиці України.
Також відбулася зустріч делегації ВРЦіРО з Державним секретарем Ватикану кардиналом П’єтро Пароліном і Секретарем з відносин із державами архиєпископом Полом Галлахером. Під час зустрічі йшлося про виклики, які постають перед Україною та світовою спільнотою у зв’язку з російською агресією проти нашої держави і тимчасовою окупацією її території, а також про можливі подальші кроки, спрямовані на досягнення тривалого миру.
У промові кардинал Паролін зазначив: «Війна — це образа Бога. Запевняю вас, що кожного ранку, коли збираємося в Держсекретаріаті, ми молимося за Україну і думаємо, як їй допомогти, що можемо зробити, щоби в Україну прийшов справедливий мир».
Делегація Ради також мала плідні зустрічі із префектом Дикастерії у справах сприяння християнській єдності кардиналом Куртом Кохом, префектом Дикастерії з міжрелігійного діалогу кардиналом Мігелєм Аюсо, префектом Дикастерії комунікації доктором Паоло Руффіні, префектом Дикастерії східних католицьких Церков архиєпископом Клаудіо Гуджеротті.
Під час спілкування члени делегації розповіли про працю ВРЦіРО та запропонували активізувати взаємодію з інституціями Ватикану у відповідних напрямах. З української сторони було наголошено, що Рада є прикладом успішної плідної співпраці представників релігійних спільнот України. Завдяки понад 25-річному досвіду роботи в унікально широкому форматі вона має значні досягнення у побудові внутрішнього діалогу, у співпраці з державою та міжнародними партнерами.
З нагоди закінчення Тижня молитов за християнську єдність члени делегації були присутні на молитві, яку Папа Франциск звершив у римській базиліці Святого Павла за міськими мурами.
Окрім цього, члени делегації ВРЦіРО відвідали собор Святої Софії в Римі — осередок УГКЦ, лікарню «Дитя Ісус», де проходять лікування діти з України, зустрілися з Послом України при Святому Престолі Андрієм Юрашем, дали пресконференцію для медіа.
Учасники візиту високо оцінюють проведені зустрічі, висловлюючи сподівання, що спілкування і обмін думками сприятимуть Україні та світу в досягненні тривалого справедливого миру. Візит до Апостольської столиці та зустрічі високого рівня засвідчують також розширення потенціалу багатосторонньої міжрелігійної та міжконфесійної взаємодії, у якій українські Церкви й релігійні організації продовжать брати активну участь.
Візит відбувся на пропозицію ВРЦіРО у співпраці та за підримки Апостольського нунція в Україні архиєпископа Вісвалдаса Кульбокаса.