«Настала година любові»: Новий Папа Лев XIV розпочав свій понтифікат, Глава УГКЦ взяв участь в інавгураційній Святій Месі
18 травня на площі Святого Петра у Ватикані відбулася урочиста Свята Меса з нагоди початку понтифікату Папи Лева XIV. У богослужінні взяв участь Отець і Глава УГКЦ Блаженніший Святослав, який очолив делегацію Української Греко-Католицької Церкви. Українську державу на цій історичній події представляла офіційна делегація на чолі з Президентом Володимиром Зеленським.

На Святій Месі співслужили єпископи УГКЦ: кардинал Микола Бичок, єпарх Мельбурнський, владика Ярослав Приріз, єпарх Самбірсько-Дрогобицький, владика Богдан Данило, єпископ Єпархії Святого Йосафата в Пармі (США), владика Григорій Комар, апостольський адміністратор екзархату в Італії, владика Іриней Білик, канонік Папської базиліки Санта Марія Маджоре.
Урочистості розпочалися з проїзду Святішого Отця панорамним автомобілем між секторами на площі Святого Петра та вулицею Віа делла Кончіліаціоне, де він привітав паломників.
Перед Святою Месою Папа Лев XIV у супроводі Патріархів Східних Католицьких Церков зійшов до гробу святого апостола Петра, розташованого під головним престолом базиліки. Там Понтифік провів час у молитві та здійснив кадіння. На цьому ж місці лежали єпископські відзнаки Петрового служіння — паллій та «Перстень рибалки», які диякони процесійно винесли на площу Святого Петра.
Після читання Євангелія відбувся обряд накладення паллія та вручення «Перстня рибалки». Кардинал Маріо Дзенарі наклав на плечі Святішого Отця паллій, кардинал Фрідолін Амбонґо Бесунґу проказав молитву, призиваючи особливу Господню допомогу для наступника святого Петра, а кардинал Луїс Антоніо Таґле вручив Папі Леву XIV перстень-печатку — символ його влади.
У своїй проповіді [повний текст] Святіший Отець звернувся до вірних з глибоким посланням про любов, єдність і служіння Церкві та світові.
«Я був обраний без жодних заслуг та зі страхом і трепетом приходжу до вас як брат, який хоче стати слугою вашої віри та вашої радості, крокуючи з вами дорогою любові Бога, Який хоче об’єднати всіх нас в одну родину», — зазначив Папа Лев XIV.
Розповідаючи про Конклав, Папа наголосив на дії Святого Духа, який «зумів налаштувати різні музичні інструменти, аби струни наших сердець вібрували в єдиній мелодії».
Роздумуючи над євангельським уривком про зустріч воскреслого Ісуса з апостолом Петром на Тиверіадському озері, Папа підкреслив, що справжнє служіння Петра можливе лише тому, що він «на власному досвіді пережив безмежну і безумовну любов Бога, навіть у годину падіння і відречення».
«Петрові доручене завдання „любити більше“ та віддавати своє життя за паству. Петрове служіння відзначається саме цією жертвенною любов’ю, бо Церква Риму головує в любові, а її справжньою владою є Христова любов», — пояснив Папа.
Новообраний Понтифік наголосив, що Церква покликана бути не місцем панування, а спільнотою «живого каміння», де всі об’єднані через Хрещення «в братерському сопричасті, в гармонії Святого Духа, в співіснуванні різноманіття».
«Хочу, браття й сестри, щоб саме це було нашим першим великим прагненням: Церква з’єднана, знак єдності та сопричастя, що стає закваскою примиреного світу», — підкреслив Святіший Отець.
Висловивши занепокоєння станом сучасного світу, сповненого розбрату, насильства та упереджень, Папа Лев XIV окреслив місію Церкви як «маленької закваски єдності, сопричастя, братерства».
Закликаючи до екуменізму та міжрелігійного діалогу, Папа наголосив на необхідності йти спільним шляхом «з християнськими Церквами-сестрами, з тими, хто ступає іншими релігійними стежками, з тими, хто плекає неспокій пошуків Бога, з усіма жінками і чоловіками доброї волі, щоб будувати новий світ, в якому панує мир».
Завершив свою інавгураційну проповідь Святіший Отець словами: «Браття, сестри, настала година любові!» та закликом будувати «Церкву, яка заснована на Божій любові та є знаком єдності, місіонерську Церкву, яка відкриває свої обійми світові».
Наприкінці Святої Меси Папа Лев XIV промовив молитву «Царице неба», перед якою подякував усім, хто прибув на богослужіння з нагоди початку його Петрового служіння, а також скерував думку до країн, які страждають від війн, закликавши молитися за мир.
«У радості віри і сопричастя ми не можемо забувати про наших братів і сестер, які страждають від війни. У Газі діти, сім’ї, люди похилого віку, які вижили, потерпають від голоду. У М’янмі нові бойові дії забрали життя невинних молодих людей. Мученицька Україна очікує, щоб нарешті почалися переговори про справедливий і довготривалий мир», — сказав Святіший Отець.
Підсумовуючи, Папа попросив ввіряти Пресвятій Богородиці служіння Єпископа Риму, Пастиря вселенської Церкви, заохочуючи дивитися на Неї як на знак надії та Матір Доброї Поради. «За Її заступництвом випрошуймо дар миру, підтримку і розраду для тих, хто страждає, благодать для всіх нас бути свідками Воскреслого Господа», — закликав він.
У богослужінні взяли участь приблизно 200 тисяч вірних, серед яких були паломники, що прибули з нагоди Ювілею церковних братств. Міжнародну спільноту представляли понад 150 офіційних делегацій, багато з яких на найвищому рівні. Були присутні екуменічні делегації, очолювані предстоятелями, зокрема, Вселенський патріарх Варфоломій та Єрусалимський патріарх Теофіл ІІІ. Також у церемонії взяли участь представники інших релігій: юдаїзму, ісламу, індуїзму, буддизму, сикхізму, зороастризму та джайнізму.
Після Святої Меси Папа Лев XIV прийняв привітання від офіційних делегацій, відтак провів окрему зустріч з Президентом України Володимиром Зеленським.
Нагадуємо, ще до офіційного початку понтифікату Папа Лев XIV прийняв на приватній аудієнції Отця і Главу УГКЦ Блаженнішого Святослава, на якій Святіший Отець висловив близькість до українського народу та запевнив у своїй підтримці, а Блаженніший Святослав запросив Папу приїхати в Україну.
Департамент інформації УГКЦ,фото: Vatican Media