«Сьогодні для України жінка є таїнством надії», — Блаженніший Святослав під час візиту до Флоренції
4 травня 2025 року, в неділю Мироносиць, Блаженніший Святослав, Отець і Глава Української Греко-Католицької Церкви, відвідав українську громаду Флоренції та очолив Архиєрейську Божественну Літургію на парафії Святого Архистратига Михаїла. Цей візит став продовженням історичних зв’язків між українською Церквою та культурною столицею Італії, що сягають часів Флорентійської унії XV століття.

У своїй проповіді Глава УГКЦ привітав вірних пасхальним привітом із України: «Найперше дозвольте мені передати пасхальний привіт, поцілунок миру вам від вашої Матері-України. Я приїхав до вас із нашого золотоверхого Києва як свідок надії України», — наголосив Блаженніший Святослав.
Предстоятель відзначив, що попри постійні ракетні атаки та нові способи вбивства мирного населення з боку росії, українці продовжують святкувати Пасху: «Ми сьогодні вкотре хочемо сказати на цілий світ, що ми живі, що Україна стоїть! Україна бореться! Україна молиться!».
У Божественній Літургії взяли участь представники місцевої Католицької Церкви: монсеньйор Марко Вйола, делегат архиєпископа Флоренції і настоятель базиліки Святого Лоренцо, о. Даніеле Россі, територіальний вікарій, о. Джованні Мартіні, директор фундації «Мігрантес» Флорентійської архидієцезії.
Із Главою УГКЦ співслужили також: о. Андрій Солецький, парох парафії Святого Архистратига Михаїла у Флоренції, о. Олесь Будзяк, сотрудник парафії, о. Луїс Касіян, ректор Папської української колегії Святого Йосафата, о. Михайло Бойко, декан Флорентійсько-Болонського деканату Апостольського екзархату для українців в Італії, о. Олег Олекса, особистий секретар Глави УГКЦ, о. Валер Січіян, парох румунської парафії.
Жінка як свідок Воскресіння
Головною темою проповіді Блаженнішого Святослава стало богословське осмислення ролі жінок-мироносиць у пасхальному таїнстві та значення української жінки в сучасних реаліях війни.
«У цю другу неділю після Пасхи ми, за нашою візантійською традицією, особливу літургійну увагу присвячуємо жінкам. Сьогодні, за нашою традицією, є день жінки», — пояснив Глава УГКЦ.
Предстоятель Церкви підкреслив, що жінки-мироносиці були свідками трьох ключових подій: страстей і смерті Ісуса та Його Воскресіння. Саме їм ангел повідомив найважливішу новину в історії людства: «Цікаво, що саме жінці — особі, яка в ті часи не мала належного значення в суспільному житті, свідчення якої не визнавали в суді — Господь довіряє найважливішу новину в історії людства: те, що Христос воістину воскрес!», — наголосив Блаженніший Святослав.
Глава УГКЦ звернув увагу на три слова, які промовив ангел до жінок-мироносиць: «Не бійтеся!», «Ви шукаєте Ісуса Назарянина» та «Йдіть!» Через ці слова розкривається місія жінки як свідка надії, пошуку Бога і проповідниці Воскресіння.
Українська жінка як таїнство надії
Особливу увагу Блаженніший Святослав приділив ролі української жінки в сучасних реаліях:
«Сьогодні для України жінка є таїнством надії. Я є свідком того, що сяюче обличчя української жінки є іконою надії нашого народу і нашої землі. Жінки, яка часто є зранена. Жінки, яка часто проживає життя біженки у вигнанні. Жінки, яка носить у своєму серці найглибшу травму війни. Але водночас жінка є таїнством стійкості, резільєнтності, яка щодня підіймається», — підкреслив Глава УГКЦ.
Він відзначив вагому роль українських жінок, які в умовах війни виконують багато традиційно чоловічих професій, та подякував їм за силу і стійкість.
Вдячність українській жінці в Італії
Окрему подяку Блаженніший Святослав висловив українським жінкам в Італії, які стали основою для створення українських парафій та Апостольського екзархату для українців в Італії: «Хочу підкреслити, що наша Церква в Італії, наші парафії, наш Екзархат народився саме завдяки українській жінці», — сказав Глава УГКЦ.
Предстоятель згадав про покійного Папу Франциска, який 28 січня 2018 року під час візиту до собору Святої Софії в Римі висловив подяку українським жінкам-доглядальницям за їхнє служіння італійським родинам: «Папа Франциск, можливо, перший із Пап, подякував українській жінці, часто доглядальниці, в Італії, за те, що тисячі італійців переставилися до Дому Отця у надії Воскресіння».
«Дякуючи українським жінкам, багато італійців навернулися, навчилися заново любити свого старенького тата чи маму, воз’єдналися з Богом, отримали Святі Таїнства, віднайшли віру у Воскреслого Ісуса», — додав Блаженніший Святослав.
На завершення своєї проповіді Блаженніший Святослав звернувся до вірних із побажанням: «Нехай Мати Божа, Цариця травня, покриває всіх вас, простягає до вас руки, буде посередницею в усіх ваших молитвах. Нехай сила Воскреслого Христа сяє на ваших обличчях. Будьте носіями і свідками надії там, де сьогодні покликав вас Господь нею ділитися!»
Історична тяглість зв’язків із Флоренцією
Під час Літургії о. Андрій Солецький, парох Флорентійської парафії, у своєму слові до Предстоятеля УГКЦ наголосив на історичній тяглості зв’язків української Церкви з Флоренцією:
«Ваш візит до Флоренції є продовженням історичної тяглості звʼязків між українською Церквою та культурною столицею Італії. У далекому 15 столітті Ваш попередник митрополит Ісидор прибув сюди на Флорентійську унію як голос єдності Церкви. Інший Ваш попередник Патріарх Йосиф Сліпий, прибувши до Рима після довголітнього увʼязнення в ГУЛАЗі, плекав стосунки із славним очільником цього міста Джорджо Ла Піра, який започаткував міжнародний рух діалогу та побудови миру у світі. Тоді Ваш попередник був голосом переслідуваної Церкви», — зазначив о. Андрій.
Він також додав: «Прибувши разом з Синодом наших єпископів сюди у 2019 році, Ви продовжили цю лінію. А сьогодні Ваш візит до синів і дочок нашої Церкви у Флоренції є голосом надії з України і для України. Дякуємо, що цей голос утверджує нас у надії, що Україна стоїть, Україна бориться, Україна молиться».
Зустріч з архиєпископом Флоренції
Напередодні, 3 травня, Блаженніший Святослав зустрівся з архиєпископом Флоренції Герардом Гамбеллі. Під час зустрічі обговорили ситуацію в Україні, виклики перед Церквою в умовах війни, душпастирство українських біженців на території Флорентійської архидієцезії та розвиток парафії УГКЦ у м. Флоренції. Предстоятель УГКЦ запросив архиєпископа Герарда відвідати Україну.
Департамент інформації УГКЦ