У «Карітас-Львів» обговорили роль стейкхолдерів у допомозі літнім людям та особам з інвалідністю
25 жовтня в офісі «Карітас-Львів» від проєкту «Домашня опіка» відбувся круглий стіл на тему «Стан надання соціальних послуг догляду вдома для людей похилого віку та людей з інвалідністю. Роль різних стейкхолдерів у наданні соціальних послуг Догляд вдома».
Про це йдеться на сайті Благодійного фонду «Карітас-Львів УГКЦ».
Участь в обговоренні взяло 13 керівників партнерських організацій, дотичних до надання соціальних послуг: «Координаційний центр» при ЛОВА, Департамент гуманітарної політики ЛМР, Центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело», Карітас України, Карітас Німеччини, Бахмутівська ГО «На часі», БФ Шпиталь імені Митрополита Андрея Шептицького, ГО «Мелітополь незламний», Мальтійська служба допомоги. Доповідачами були: Галина Бордун, Зореслава Зозульчак, Марія Сех, Марта Козак, Ірина Рожовецька, а також локальна керівниця проєкту «Домашня опіка» Ірина Старовецька, яка додатково виконувала функцію модератора.
Круглий стіл розпочався із вітального слова о. Андрія Сенейка, директора БФ «Карітас-Львів УГКЦ», який наголосив на важливості турботи про самотніх людей похилого віку: «„Домашня опіка“ є особливо затребувана під час війни: збільшилася кількість людей похилого віку, зокрема тих, які були змушені залишити свої домівки, людей з інвалідністю, ветеранів та інших».
Перша доповідачка, Марія Сех, національна менеджерка проєкту «Догляд вдома», заторкнула важливість напряму охорони здоров’я, особливо з початком повномасштабного вторгнення: «З 2022 року ми розширили спектр послуг. Відтак наша місія — надання комплексної соціальної та медичної підтримки всім верствам населення відповідно до цінностей та місії Карітасу України, — зазначила п. Марія. — За останній рік у межах програми було надано 340 657 послуг, та охоплено 1744 бенефіціарів». Важливо зазначити, що за 2024 рік по всій країні Карітас України відкрив 9 медичних центрів (зокрема телемедичні послуги), 22 центри Домашньої опіки в 20 регіонах України, 6 шелтерів для людей старшого віку та 3 центри паліативної допомоги.
Галина Бордун, голова Координаційного центру підтримки цивільного населення при ЛОВА, торкнулася теми «Система психосоціальних послуг Львівщини», відзначаючи важливість інтегрованого підходу до надання допомоги населенню. Пані Галина наголосила на важливості співпраці між державними, громадськими та міжнародними організаціями, а також громадами, щоб забезпечити доступ до якісної допомоги.
На «організації й наданні соціальних послуг людям старшого віку та з інвалідністю у Львівській міській територіальній громаді» зосередилася Зореслава Люльчак, директорка Львівського міського центру соціальних послуг та реабілітації «Джерело». Пані Зореслава підкреслила важливість забезпечення комплексних соціальних послуг, які охоплюють як натуральну, так і психологічну підтримку: «Один із головних напрямів — розвиток доступних програм, які дозволяють людям з інвалідністю одержувати освітні та реабілітаційні послуги, включаючи послугу „соціальної адаптації“ та доступ до інших видів соціальної допомоги».
Локальна керівниця проєкту Ірина Старовецька поділилася з досвідом впровадження «Домашньої опіки» у Львові, а також наголосила, що основними елементами проєкту є медична підтримка, соціальний супровід, а також психологічна допомога для бенефіціарів. Висококваліфікований персонал допомагає з вирішенням повсякденних завдань, а також забезпечує соціальну взаємодію, що особливо важливо для людей старшого віку та людей з інвалідністю. «Ці категорії населення є одними з найвразливіших та потребують особливої уваги як від державних структур, так і від громадських і благодійних організацій».
Представниці Національного університету «Львівська політехніка» Марта Козак, доцентка кафедри соціології та соціальної роботи, та Ірина Рожовецька, студентка-магістрантка 2-го курсу освітньої програми соціальної роботи, розповіли про «розгляд кейсів із проблеми „соціальна послуга Догляду вдома“ як можливість пошуку шляхів удосконалення послуги». Вони зазначили, що аналіз реальних випадків допомагає виявляти як сильні сторони, так і недоліки наявної системи догляду вдома, що дає змогу краще зрозуміти потреби людей, які отримують цю послугу, і спрямовувати ресурси на її покращення. Використання кейсів дає можливість побачити, як різні проблеми — від недостатньої кількості персоналу до логістичних труднощів — можуть вирішуватися на практиці.
Наталія Подвірна, директорка КЗ ЦНСП Давидівської ТГ, висвітлила тему «Становлення соціальної послуги догляду вдома: перспективи та виклики в громаді». Пані Наталія закцентувала на тому, що однією з проблем є недостатнє фінансування, яке обмежує можливості розширення та покращення надання допомоги. Проте директорка також вказала на перспективи, які відкриваються через децентралізацію: громада отримує більше автономії в розподілі ресурсів і може краще орієнтуватися на потреби своїх жителів. «Люди, які є соціальними працівниками, направду унікальні. Я безмежно вдячна кожному фахівцю за відданість, сумлінну та щиру працю, а також за всі зусилля, які вони прикладають, щоби працювати на благо громади», — зізналася жінка.
У підсумку Аліса Бекельман, експертка з Карітасу Німеччини, зазначила, що такі круглі тематичні столи є напрочуд корисними, оскільки організації, які надають соціальні послуги, комунікують між собою, діляться власними викликами, способами їхнього вирішення. Спільно з партнерами можна спробувати покращити якість соціальних послуг вдома для людей, які цього найбільше потребують. Ірина Старовецька переконана, що «питання затребуваності „Домашнього догляду“ на майбутнє лише зростатиме, як і попит на кваліфікованих соціальних фахівців. Відтак дуже корисно було почути спеціалістів, які вже готують умілі кадри та безпосередньо надають соціальні послуги вдома».