УГКЦ у нідерландському Ейндговені відзначила шостий рік душпастирства
«Це чудо, що ми, як Церква і народ, є прикладом незламності й мужності» (З проповіді Блаженнішого Святослава 8 листопада 2023 року).
Церква, яка об’єднує і гуртує
Глава УГКЦ Блаженніший Святослав в одній із проповідей у Патріаршому соборі розказав про досвід українки, яка під час тепершіньої війни, потрапивши на чужину, насамперед шукала свою церкву, бо була впевнена, що серед своїх не пропаде. І знайшовши, дуже раділа, незважаючи на те, що втратила світ, у якому жила раніше, бо серед своїх могла віднайти все втрачене. Це справжня радість кожного з нас — віднайти своє та розуміти, хто — свій, а хто — чужий; де — своє, а де — чуже. Важливо мати розуміння спільноти Христової Церкви в житті українського народу. Бо приходить багато чужинців, які видають себе за своїх. Навіть на полі церковному видають себе за свою Церкву, але поводяться як чужинці, які крадуть, убивають, палять, нівелюють справжні цінності. Українська Греко-Католицька Церква дає українцям у всьому світі можливість відчувати себе серед своїх, дає силу і ресурс жити та признаватися до свого.
Багато з тих, які приїжджають в Ейндговен у час повномасштабної агресії росії, шукають передусім свою Церкву як опору, щоби віднайти Бога, себе і бути серед своїх. Люди шукають середовище, де можна почуватися безпечно. І громада Душпастирства святого Миколая Чудотворця УГКЦ в Ейндговені щиро, тепло і по-рідному приймає українців. Поряд із богослужіннями, було і є багато допомоги, підтримки, сердечних розмов і зустрічей, що об’єднують вірян, примножують віру й надію, цементують єдність і силу громади.
Віряни Душпастирства святого Миколая Чудотворця УГКЦ в Ейндговені, фото з фейсбук-сторінки парафії
Як творилася спільнота УГКЦ в Ейндговені
Це стало можливим завдяки спільній діяльності Церкви та зусиллям і наполегливій праці багатьох вірних, які активно доклалися до втілення ідеї української церкви в Ейндговені.
Як зазначив п. Андрій Глод, уперше Літургія українською мовою в місті відбулася 16 грудня 2017 року у храмі Святого Ламберта. Спільну молитву очолив о. Микола Буцяк у співслужінні з о. Володимиром Пендзеєм.
Наступного року — Літургія на Вербну неділю, що припала на 31 березня, та згодом, 9 червня, — Літургія та візит протосинкела, митрофорного протоієрея о. Михайла Романюка. І вже від 1 липня 2018 року розпочалися регулярні щомісячні Літургії у приміщенні H. Pius Х kerk, де вони проводяться дотепер.
Ще за рік, 1 лютого 2019 року, відповідно до офіційного церковного декрету, для українців Ейндговена було створено Душпастирство під адмініструванням о. Мар’яна Стецишина.
Після першої Божественної літургії в Ейндговені 16 грудня 2017 року, фото: ugcc.fr
Від 1 листопада 2020 року Душпастирство святого Миколая Чудотворця внесено в офіційний розклад святкувань і заходів місцевої нідерландської парафії Святого Юра (Vieringen en Activiteiten Parochie Sint Joris). Від 1 листопада 2021 року і до сьогодні адміністратором душпастирства є о. Любомир Сітко.
15 листопада 2021 року, із початком Різдвяного посту, громада УГКЦ Ейндговена перейшла на григоріанський календар. Цьогоріч, як ми знаємо, вперше наша церква і в Україні, і на поселеннях відзначила Різдво Христове як одне ціле.
УГКЦ в Ейндговені, як і всі інші нідерландські громади УГКЦ, належить до єпархії Святого Володимира Великого в Парижі для українців греко-католиків Франції, Бенілюксу та Швейцарії.
За перемогу українського війська і мир в Україні
Усі молитви, усі благання вірян нині нерозривно пов’язані з Батьківщиною. Громада УГКЦ молитовно вшановує героїв, які полягли, захищаючи Україну від російської агресії. Також молиться за життя і здоров’я наших захисників, волонтерів, лікарів, за вразливих і незахищених жертв війни — родини загиблих, удів і сиріт, за наших братів і сестер на окупованих територіях та в зоні бойових дій.
Члени громади Святого Миколая Чудотворця допомагають Україні фінансово та матеріально. Люди намагаються робити все можливе, щоби стати гідною підмогою українській армії та бути єдиними з усіма українцями в цій війні. Збирають гроші, купують і передають товари першої необхідності, продукти тривалого зберігання, військовий одяг, бронежилети, тепловізори, медичне харчування, системи та шприци, ректальні катетери — все, щоб наблизити перемогу України.
Подяка від воїнів 2-ї окремої Галицької бригади Національної гвардії України, фото з фейсбук-сторінки парафії
Громада жива, якщо в ній є діти
Зусилля парафії Святого Миколая Чудотворця спрямовані на те, щоби виховувати молоде покоління у християнській вірі та побожності, залучати українських дітей і молодь до християнського життя.
На Свято Покрову Пресвятої Богородиці молодші члени громади, батьки яких мріють, щоб їх діти перебували в лоні нашої Церкви, пішли до першої сповіді і прийняли урочисте перше Причастя.
Діти також залучаються до різних активностей, які спільнота створює спеціально для них із нагоди певних подій і свят або й без приводу.
І діти, і дорослі парафіяни відчувають увагу, теплоту й щире серце священика Любомира Сітка, адміністратора Душпастирства святого Миколая Чудотворця УГКЦ у м. Ейндговені. Отець Любомир вміє підібрати слова підтримки для кожного, хто цього потребує, розрадити, додати впевненості й віри своїми проповідями Божого слова, зарядити позитивним ставленням до життя, світу та людей. Сам о. Любомир каже: «Я усміхнений, бо біля мене добрі люди, а найбільше — діточки. Навіть у цей важкий для нас час наші діти потребують радості».
Громада відкрита для усіх
Спільнота Душпастирства святого Миколая Чудотворця УКГЦ в Ейндговені налаштована на активну співпрацю та комунікацію з усіма, хто розділяє християнські цінності, сприяє утвердженню добра і справедливості, підтримує Україну в нинішній війні з російським агресором.
Громада співпрацює із братством Weert, яке надає різного роду допомогу для України. Про УГКЦ в Ейндговені розповідають нідерландські медіа, і місцеві мешканці приходять на українські Літургії. Досвід такого міжконфесійного християнського спілкування зміцнює підтримку нашої країни за кордоном.
Громада отримала в подарунок ікону «Спаса Нерукотворного» від її автора Піта Спайкерса (Piet Spijkers). Піт Спійкерс — багаторічний керівник фундації «Гуманітарна допомога дітям України», мецената і великий друг України.
Представники громади УГКЦ в Ейндховені з іконою «Спаса Нерукотворного»
авторства Піта Спайкерса, фото з фейсбук-сторінки парафіїКорисна інформація
Адреса Душпастирства святого Миколая Чудотворця УГКЦ / Pastoraat H. Nicolaas OGKK: H. Pius X kerk, Kardinaal de Jongweg 71, 5645 EN, Eindhoven, Netherlands.
Богослужіння проводяться у першу і третю неділю щомісяця, а також у великі релігійні свята. Початок о 15:00.
Контактна інформація
Адміністратор Душпастирства святого Миколая Чудотворця УГКЦ у м. Ейндговені о. Любомир +32471 824732
Сторінка душпастирства у фейсбуці: facebook.com/ugcc.eindhoven.
Електронна пошта: [email protected].
Факти про УГКЦ в Нідерландах
Про Українську Греко-Католицьку Церкву в Нідерландах досі немає вичерпного історичного дослідження. На це вказує о. Руслан Піх на підставі опрацювання доступних архівних матеріалів. В «Екскурсі в історію УГКЦ в Нідерландах за 1946–1983 рр.» він, зокрема, зазначає, що в 1948–1950 роках у м. Кулемборг (Culemborg) у монастирі Августинців працювала Українська католицька духовна семінарія.
При семінарії діяв хор семінаристів під диригуванням професора Мирослава Антоновича, який згодом став відомий як «Візантійський хор». Цей хор існує і нині, зараз у ньому співають нідерландці, які стали послами української культури у своїй країні.
Новітня історія УГКЦ у Нідерландах почалася 2014 року, коли відбулося відновлення її душпастирської діяльності. Час Майдану — мобілізації й об’єднання українців у всьому світі — допоміг українцям Нідерландів згуртуватися та усвідомити потребу у формуванні церковних спільнот.
За ініціативою активних членів українських громад у Нідерландах і за сприянням владики Бориса Ґудзяка й о. Олега Зимака з Бельгії перша Літургія відбулася в Амстердамі 2014 року на Вербну неділю. Наступні служби пройшли в Утрехті, згодом — у Райсвайку, Алкмарі й інших містах. Відтоді громади УГКЦ у Нідерландах постійно зростають. Повномасштабна російська агресія проти України також спричинила збільшення чисельності вірних УГКЦ у Нідерландах та інших країнах світу.
У нідерландському місті С-Гертогенбош (S-Hertogenbosch) діє громада Української Греко-Католицької Церкви, основний склад якої — нідерландці. Це — громада Святого Йоана Дамаскина (Sint Johannes Van Damascus Gemeenschap). Богослужіння відбуваються нідерландською мовою. Громада видає інформаційні бюлетені також нідерландською.
Підготувала Ольга Уліцка