УГКЦ взяла участь у міжрелігійному круглому столі миру в Токіо
На початку липня у столиці Японії відбувся ІІІ Міжрелігійний круглий стіл із питань миру «Шлях від війни до примирення», який організувала глобальна міжрелігійна мережа «Religions for Peace» («Релігії за мир») у співпраці з Альянсом цивілізацій ООН (UNAOC) та Міністерством закордонних справ Японії. Круглий стіл, який проходив у Токіо, став потужною платформою для обговорення ролі релігії в подоланні конфліктів, утвердженні миру та побудові шляхів до діалогу, спрямованого на зміцнення культури миру, злагоди і примирення у світі, який потерпає від численних війн.

Міжнародний форум зібрав релігійних лідерів, представників міжнародних організацій та урядових структур із понад 20 країн світу. Особлива увага була приділена конфліктам, які мають не лише політичну, а й глибоку моральну й гуманітарну складову. Серед запрошених учасників від Української Греко-Католицької Церкви виступив о. Ігор Шабан, голова Комісії УГКЦ із міжконфесійних і міжрелігійних відносин. Його участь стала важливим свідченням голосу України в міжрелігійному глобальному середовищі, особливо на тлі повномасштабної війни, яку вже четвертий рік веде росія проти України.
У виступі о. Ігор доніс до світової спільноти голос постраждалого народу, поділився болем і водночас свідченням віри, надії та єдності, звернувши увагу учасників на те, що релігії не можуть бути нейтральними, оскільки релігійна нейтральність перед обличчям агресії є співучастю у злі.
«Мир, який замовчує злочини, не є справжнім миром. Мир не настане сам собою. Саме ми, представники релігій, маємо обов’язок працювати над цим — в Україні та багатьох інших країнах світу, які страждають від жахіття війни», — наголосив священник.
Крім засудження війни, учасники круглого столу обговорили конкретні способи, як релігійні спільноти можуть діяти: посередництво в конфліктах, підтримка жертв насильства, сприяння розбудові довіри та примирення на локальному й міжнародному рівнях. Отець Шабан поділився ініціативами УГКЦ щодо гуманітарної, душпастирської та психологічної допомоги цивільному населенню. Як зазначив священник, у цьому напрямі надзвичайно успішно працює Патріарша фундація «Мудра справа», яка є стратегічною ініціативою Української Греко-Католицької Церкви, покликаною координувати допомогу в умовах повномасштабної війни. Фундація об’єднує ресурси та зусилля церковних структур, партнерських організацій і жертводавців, щоб оперативно реагувати на потреби найвразливіших верств населення — постраждалих від бойових дій, вимушено переміщених осіб, дітей і літніх людей.
Одним з основних меседжів священника УГКЦ було звернення до представників світових релігій про необхідність послідовної та публічної підтримки солідарності з народом України й засудження спроб росією використати релігійну риторику для виправдання війни. «Наша боротьба — це не конфлікт між релігіями. Це — конфлікт між правдою і маніпуляцією. Релігії світу мають розуміти, яку сторону вони обирають. Важливо обрати сторону життя, а не смерті, яку несе агресор», — наголосив о. Ігор.
Круглий стіл у Токіо став продовженням ширшої програми UNAOC щодо зміцнення миру та примирення через міжрелігійні ініціативи. Організатори зауважили, що цілі сталого розвитку ООН не можуть бути реалізовані без залучення релігійних лідерів і спільнот. У підсумковому комюніке було закріплено низку практичних рекомендацій щодо подальшої співпраці між релігійними спільнотами та міжнародними організаціями. Серед них — спільне засудження використання релігії як інструмента виправдання агресії, створення платформ для обміну досвідом миротворчої роботи, залучення молоді до міжрелігійного діалогу, розширення спільних гуманітарних ініціатив.
На завершення, представник УГКЦ зазначив, що міжнародна підтримка та молитва вірних з усього світу — це важливий моральний щит для українського народу. УГКЦ і надалі братиме участь у глобальних ініціативах, які поєднують голоси релігійного сумління на захист правди, гідності та справедливого миру. Участь о. Ігоря в цьому форумі стала ще одним кроком до поглиблення міжнародних партнерських відносин, розбудови церковної дипломатії та поширення достовірної інформації про війну в Україні в міжрелігійному середовищі.
Департамент інформації УГКЦ