Звернення Глави УГКЦ у 134-й тиждень повномасштабної війни, 8 вересня 2024 року
Слава Ісусу Христу!
Дорогі в Христі брати і сестри!
Знову ми рахуємо дні і тижні війни. Цього разу віддаємо Богові та історії 134-й тиждень великого злочину, який росія чинить проти України і українського народу, — 134-й тиждень цієї святотатської війни.
Це був тиждень крові, смерті, жалоби в багатьох містах України. Ми співчуваємо і молимося за нашу зранену Полтаву, де в перший день нового навчального року двома ракетами ворог вдарив саме по навчальному закладу — Інституту зв’язку. Було вбито 55 осіб і кількасот поранено.
Минулого тижня пережив жалобу також княжий Львів. Наступного після Полтави дня росіяни атакували його балістичними ракетами. Було вбито семеро львів’ян, серед них — троє дітей, і знову десятки поранених. Висловлюємо співчуття всім тим, хто страждає. Ми служимо людському життю, служимо всім тим, хто потребує допомоги, хто в один момент утратив усе: домівку, засоби до існування, здоров’я.
Попри все, ми дякуємо Господу Богу і Збройним силам України за те, що Україна стоїть, Україна бореться, Україна молиться!
Цього тижня з особливим відчуттям болю ми молилися за жертв російського удару по Львову. У Львівській політехніці відбулася чергова презентація нашої книжки звернень першого року війни. Коли ми планували ці події, то не могли подумати, що видання про війну буде розгорнуте перед львів’янами в день жалоби, а презентація відбудеться в бомбосховищах Львівської політехніки.
Це був якийсь дивний Божий задум, що ми в ті найтяжчі, найболючіші дні були разом, одне одного потішаючи і підтримуючи. Бо тільки разом ми здатні перемагати. Коли разом стоїмо в молитві, то обмінюємося дарами, які Господь Бог дарував українському народові. Наша спільна молитва, зокрема за загиблими, стає джерелом нашої стійкості для того, щоб захищати живих.
Цікаво, що на слово Церкви в умовах війни дуже глибоко і живо відреагували люди культури і мистецтва. У Львові відбулася теж презентація цілої мистецької програми заслужених артистів України з Києва, сестер Тельнюк, які переспівали ті щоденні звернення, що вийшли окремим виданням. Найбільш зворушливим було те, що ця мистецька, культурна громада Києва і України живо відчула слово Церкви про Хрест Господній.
Ми переживаємо сьогодні неділю перед Воздвиженням, бо наступного тижня святкуватимемо свято Воздвиження чесного і животворного Хреста. У згаданих щоденних відеозверненнях наші митці почули слово про Хрест у такий спосіб.
Хрест є для одних дорогою до неба, а для інших — каменем спотикання і падіння. Два розбійники, які були розп’яті поруч із Христом, символізують два можливих вибори кожної людини, що споглядає Хрест Господній.
Сьогодні розп’ятою є Україна. І кожен, хто споглядає це розп’яття Батьківщини, повинен зробити свій вибір. Кожен, хто бачить розп’яту Україну і шанує Божу заповідь «Не убий», хто простежив те, що росіяни в основному б’ють по наших містах і селах (з чотирьох випущених по Україні ракет три скеровані проти мирного населення), — повинен зробити свій вибір і стати на боці України.
Той, хто бачить розп’яту Україну і те, як російські окупанти мародерять, крадуть усе, що тільки можуть, що потрапляє їм у руки, і хто шанує заповідь «Не вкради», — повинен стати на боці України.
Кожен, хто бачить розп’яту Україну і те, як росіяни ґвалтують наших жінок і дівчат на очах їхніх рідних і близьких, і хто шанує заповідь «Не чужолож», — повинен стати на боці України.
Це слово про Хрест сьогодні особливо звучить в серцях українців. Це слово про вибір нині має глибоке значення.
Це — слово звернення від України до світу, до всіх людей доброї волі. Кожен із вас повинен зараз, дивлячись на кров і смерть в Україні, зробити свій вибір. Тут йдеться не лише про якийсь дипломатичний чи політичний вибір, а про ваше вічне спасіння. Боронь Боже, щоб ви стали на хибний бік того розбійника, який сміявся і лихословив Христа. Зробіть свій вибір. Станьте на боці зраненої, розп’ятої України.
Це — зміст адвокаційного служіння усіх Церков України в нашому спілкуванні зі світовим співтовариством. Це буде змістом наших зустрічей на найвищому рівні цього тижня в Берліні та Варшаві, а згодом — у Румунії та Естонії, Римі та Парижі.
Господи, ми бачимо Тебе розп’ятим сьогодні в тілі України. Дозволь нам, шануючи Твій чесний і животворний Хрест, зробити правильний животворний вибір, стаючи на боці дітей і жінок України, яка плаче.
Боже, благослови нашу українську землю! Боже, благослови наших дівчат і хлопців на фронті! Боже, силою Твого хреста вижени зло і неправду, окупанта з нашої землі так, як Ти диявола подолав і смерть переміг! Боже, благослови нашу багатостраждальну Україну Твоїм справедливим, небесним миром!
Благословення Господнє на вас, з Його благодаттю і людинолюб’ям, завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.