Звернення Глави УГКЦ у 139-й тиждень повномасштабної війни, 13 жовтня 2024 року
Слава Ісусу Христу!
Дорогі в Христі брати і сестри!
Знову рахуємо тижні і дні війни. Минає 139-й тиждень від дня повномасштабного вторгнення, відколи росія почала вбивати тисячі українців щодня на нашій мирній землі.
На всій лінії фронту йдуть тяжкі бої. Найбільше ми молимося за український Покровськ і українське Курахове на Донеччині. Систематично, щоночі, ворог обстрілює наші мирні міста і села, руйнуючи їх інфраструктуру.
Наша столиця знову є мішенню номер один. Ворог бив по Києву щоночі. Ми вдячні силам протиповітряної оборони, які протистоять цим ворожим атакам. Зокрема, постраждав адміністративний корпус нашої Церкви біля Патріаршого собору в Києві. Уламок ворожого дрона пошкодив дах цієї будівлі.
Проте минулого тижня ми мали й дві гарні новини. Папа Франциск покликав до служіння для Австралії нового кардинала — нашого єпископа Миколу Бичка. Він стане наймолодшим кардиналом Католицької Церкви, йому виповнилося тільки 44 роки. Тішимося, що саме серед грона наших єпископів Папа віднайшов гідну особу для цієї місії.
Крім того, під час аудієнції у Святішого Отця Франциска я мав нагоду промовляти від імені українського народу та Української Церкви. Ця зустріч відбулася якраз напередодні візиту до Ватикану Президента України Володимира Зеленського. З Папою ми обговорили всю трагедію війни в Україні. Я розповів йому про те, як наша Церква живе, служить Богові й нашому народові в умовах цієї великої біди. Представив діяльність Синоду Єпископів нашої Церкви, головною темою якого цього року була євангелізація в умовах війни.
Папа Франциск, який глибоко співпереживає наш біль, обіцяв, що все робитиме для того, щоб про Україну не забували, щоб захистити українців, яких росія прагне заморозити цієї зими, використовуючи як зброю зокрема кліматичні обставини.
Наші владики на папському Синоді Єпископів, який проходить у Римі, промовляли до сумління Вселенської Католицької Церкви. Ми разом, одними устами свідчимо, що Україна стоїть, Україна бореться, Україна молиться!
Минулого тижня відбулася також важлива подія, яка пов’язана з громадянською позицією християн України. Можливо, не всі знають, що окрім Всеукраїнської ради Церков і релігійних організацій, до складу якої входять і християни, і юдеї, і мусульмани, ще працює Нарада християнських Церков України. Цей орган об’єднує представників різних християнських Церков нашої держави (тепер у ній головує наша Церква).
І ось наша Нарада звернулася до України та всього світу з особливою заявою. Мова йде про гідне вшанування жертв українсько-польського протистояння часів Другої світової війни, зокрема про ексгумацію жертв Волинської трагедії та належне вшанування українських поховань на території сучасної Польщі. Ми, християни України, підняли свій голос на захист тих, хто вже відійшов у вічність, хто став жертвою цього протистояння.
«Прощаємо і просимо прощення» — це слова, що їх промовили християни України, продовжуючи місію українського-польського примирення, яку наша Церква веде як його лідер ось уже десятиліттями. Натхненником такого примирення був святий папа Іван Павло ІІ, і саме він подарував нам цю формулу взаємного прощення та лікування ран минулого.
Ми прагнемо, щоб минуле не отруювало нашого сучасного і не руйнувало нашого майбутнього, щоб політики не використовували болів минулого як предмета для політичних спекуляцій. Тому маємо вчити і українців, і поляків поважати й любити один одного, шанобливо ставитися до ран минулого, а також до побудови майбутнього України, Польщі та світу. Сподіваємося, що голос християн України почують християни Польщі, почують наші політичні та державні діячі.
Боже, благослови Україну! Боже, благослови наших дівчат і хлопців на фронті! Боже, Твоїм всемогутнім щитом захисти наші міста й села! Боже, благослови нашу Батьківщину Твоїм справедливим, небесним миром!
Благословення Господнє на вас, з Його благодаттю і людинолюб’ям, завжди, нині, і повсякчас, і на віки віків. Амінь.