Звернення Глави УГКЦ у 327-й день війни, 16 січня 2023 року
Христос народився!
Дорогі в Христі брати і сестри!
Сьогодні понеділок, 16 січня 2023 року, а в Україні вже 327-й день великої, святотацької, кривавої війни, яку російський загарбник веде на багатостраждальній, українській землі.
Минулий день і ця ніч знову виявилися кривавими — ідуть важкі бої на Луганщині та Донеччині. Там ні вдень, ні вночі не припиняються бомбардування й обстріли. Рікою тече людська кров. Ми намагаємося зробити все, аби врятувати місцеве цивільне населення, вивезти поранених, гідно вшанувати загиблих.
Ось уже понад 40 годин тривають рятувальні роботи у Дніпрі після жахливого терористичного удару по багатоповерхівці. На ранок кількість загиблих сягнула 35 осіб, із них 2 дітей. Загальна кількість поранених — 75 осіб, з них 14 — це діти. Супроводжуймо молитвою всі тих, що рятують життя, допомагаймо травмованим, молімося за вічний упокій невинно убитих.
Нічний удар пережило Запоріжжя. Наразі ще уточнюють дані про жертв і руйнування. Росіяни невпинно обстрілюють наше прикордоння на півночі, як і Запорізьку та Дніпропетровську області. Продовжує страждати Херсонщина. Тільки за останню добу ми пережили 16 атак російських окупаційних військ на наші міста й села.
Але цього ранку ми дякуємо Господу Богові та Збройним силам України за те, що живі. Ми переживаємо багато драматичних подій і нас уже попередили про можливість нових руйнувань енергосистеми України, а відтак про те, що нас чекають тривалі відключення електроенергії, але сьогодні ми хочемо, щоб на весь світ було чути наш голос, який невтомно заявляє, що Україна стоїть! Україна бореться! Україна молиться!
Відповідно до літургійних ритмів, ми готуємося до свята Богоявлення Господнього — Хрещення Сина Божого, а нашого Спасителя Ісуса Христа в ріці Йордані. Це велике свято дуже подібне до Різдва Христового — має передсвяття, дні підготування, а відтак сім днів посвяття. Тобто Літургія дає нам можливість заглибитися, пройти цей містагогійний шлях углиб цього таїнства, щоб наповнитися благодаттю, силою Божою, обновитися у християнському житті, відновити нашу силу для стійкості серед викликів сьогодення. Ми щодня чутимемо короткий текст головного гімну цих днів підготування до Богоявлення, який називається «Тропар передсвяття». Там повторюються дуже глибокі три слова: «готуйся», «прийми Владику», «не скривайтесь». «Бо Христос являється, хотячи обновити всю твар, все сотворене…».
Слово «готуйся» цей гімн скеровує до землі, до тих юдейських околиць Надйордання, куди, як слуга, спішить Христос. «Прийми» — спрямоване до Йордану, до цієї водної стихії, яка не просто прийматиме свого Творця, але перетворюється на певний символ нового народження, нового утворення всього світу. «Не скривайтесь» — сказано нашим прабатькам Адамові та Єві, нагадуючи, як після першого гріха вони відкрили, що нагі, почали соромитися власного тіла і ховатися від свого Творця. І там, у раю, першим, хто почав шукати людину, був Господь Бог. Він тоді прийшов до нагої людини і сьогодні приходить, кажучи: «Не скривайтесь як колись у раю! Бо той, хто бачив вас нагими тоді, сьогодні явився, щоб зодягнути вас у первісну одежу», — у первісну одежу Божої слави, у яку була зодягнена щойно створена людина. Тому готуймося, приймімо, не скриваймося! Побачмо всю наготу правди про кожного з нас! Бо ось Христос приходить, прагнучи оновити світ і кожного з нас.
Боже, благослови нашу Батьківщину! Господи, як Ти прийшов у юдейські околиці над Йордан, прийди до української землі над річку Дніпро! Господи, Ти бачиш сьогодні Україну — обдерту, заплакану, зневажену, тож зодягни нас в одяг Твого божественного сяйва і світла, зодягни нас Твоєю силою з висоти. Господи, Ти колись увійшов у річку Йордан, увійди ж нині в наш Дніпро і будь джерелом оновлення, відродження українського народу, нашої Батьківщини! Ти сам будь секретом нашої стійкості й запорукою нашої перемоги. Господи, Ти, що приходиш до нас цими днями, благослови нашу Батьківщину Твоїм справедливим, небесним миром!
Благословення Господнє на вас, з Його благодаттю і чоловіколюбʼям, завжди, нині, і повсякчас, і навіки вічні. Амінь.