
«Будь-яка євангелізація веде до життя Таїнствами»: єпископ Йосафат Мощич підсумовує служіння у сфері євангелізації
Минулоріч Синод Єпископів Української Греко-Католицької Церкви, який відбувався 2–12 липня у Марійському духовному центрі «Зарваниця», застановлявся над темою євангелізації у період війни. Згідно із рішенням цього Синоду було надано Раді у справах євангелізації при Главі УГКЦ статусу комісії загальноцерковного рівня. Першим головою цієї комісії було обрано владику Йосафата Мощича, єпископа Чернівецької єпархії. Саме на нього і його команду було покладено завдання розвитку євангелізаційного служіння Церкви.
Що вдалося здійснити упродовж одного року, якими результатами може поділитися Патріарша комісія у справах євангелізації і чому питання євангелізації не завершується, а продовжує розвиватися — говоримо із єпископом Йосафатом.
На початку розмови владика Йосафат Мощич зазначає, що тема євангелізації є надзвичайно актуальною, і продовжує такою бути. Далі єпископ ділиться тим, що вдалося здійснити до сьогодні.
Євангелізація упродовж минулого року
«Насамперед мене дуже радує той факт, що нам вдалося провести майже в усіх єпархіях в Україні — близько 90 % — керигматичні реколекції для усіх священників. Частково ми також провели такі реколекції за кордоном. Другим моментом є те, що у межах постійної формації для священників я побував у більшості єпархій з представленням оновленої євангелізаційної керигматичної програми нашої Церкви „Хочемо бачити Ісуса“», — розповідає архиєрей.
Також, за словами очільника комісії, у червні було засновано Школу благовісті. «Ми провели першу сесію: 7 червня в Івано-Франківську, 14 червня — у Львові, 21 червня — у Чорткові, а 20 вересня відбудеться у Києві для наших чотирьох митрополій. Серед учасників — від 30 до 65 осіб, які записалися на Школу благовісті, у якій ми проводимо євангелізаційну формацію мирян з парафій, різних шкіл і спільнот і вже зі самої Спільноти благовісті», — додає владика.
Спільнота благовісті вже розпочинає засновуватися при парафіях завдяки керигматичним духовним реколекціям у парафіяльних спільнотах, які відбувалися упродовж Великого посту. Учасники цих спільнот водночас є частиною Школи благовісті, яка діє під опікою Патріаршої комісії у справах євангелізації.
Крім того, єпископ Йосафат Мощич анонсував вихід наприкінці червня другого тому «Слова благовісника». «У ньому будуть поміщені проповіді для священників на щодень від 1 липня до 31 грудня, друга частина керигматичних тематик Lectio Divina, а також пояснення Чинів і обрядів, освячень та Утрені у євангелізаційному ключі, які присутні у нашій Церкві у другому півріччі. І очевидно, ще раз пригадаємо рішення нашого Синоду», — розповідає він.
На початку липня комісія також має у планах видати Щоденник мирянина із коротким коментарем на Слово Боже на щодень.
«Важливо наголосити, що це лише початок. Адже насправді і надалі потрібно працювати багато років, щоби ця Школа продовжувала функціонувати, щоби при парафіях засновувалися євангелізаційні спільноти, щоби священники готували євангелізаційні матеріали. Це справді велика робота. Однак, мене радує, що усі голови євангелізаційних комісії єпархій та екзархатів, яких часто призначили нещодавно, є задіяними у працю, перебуваючи разом у постійному контакті. Тож вважаю, що цей процес розпочинається добре», — підсумовує діяльність довіреної йому комісії владика Йосафат.
Цілі євангелізації
Ціль перша: досвід кожного священника
«Нашою ціллю є навчити священників проповідувати керигматично. Але перед тим вони самі повинні пройти керигму, тобто отримати досвід. Адже сьогодні інформація чи знання не надто змінюють людину, людину змінює пережитий досвід. Тож кінцева ціль полягає у тому, щоби священники набули досвід керигми. І відтак вони будуть здатними керигматично виголошувати будь-яку проповідь, промову чи конференцію», — відзначає єпископ Йосафат.
Ціль друга: формація мирян
Однак, ця ціль не єдина. «Ще однією нашою ціллю є формація мирян при наших спільнотах, щоби вони допомагали священникові євангелізувати чи катехизувати при парафіях. Тож важливо мати сформованих мирян, які мають особисті стосунки з Господом, були практикуючими християнами, зростали у вірі», — додає архиєрей.
Мета євангелізації — життя Таїнствами
Єпископ стверджує, що будь-яка євангелізація, як і будь-яке проголошення керигми ведуть до прийняття Святих Таїнств, до життя сімома Святими Таїнствами Церкви. «Це вершина усієї нашої євангелізації — жити Таїнствами у конкретній парафії, йти дорогою спасіння», — каже він.
Євангелізація у період війни
Підсумовуючи, єпископ Йосафат Мощич наголошує на тісному зв’язку між євангелізацією, пізнанням Ісуса Христа та зціленням ран війни. «Коли проголошується Особа Ісуса Христа — померлого, воскреслого і прославленого, і його дар спасіння (керигму), то Ісус сам зціляє. Його Божественна любов зціляє рани. Коли людина приймає Бога як Батька, досвідчує і переживає Його любов, усвідомлює те, що Він її супроводжує — саме це зціляє і звільняє людину. Навіть це стосується емоційних чи психологічних травм. Подібно як і поводяться малі діти, як під батьківським поглядом ведуть себе вільно, свобідно і безпечно. Ми повинні завжди памʼятати про те, що маємо Отця Небесного, ми не є покинутими навіть у часі цієї війни. Бог є з нами! Це дає нам свободу, вільність і внутрішній спокій», — мовив очільник Патріаршої комісії у справах євангелізації.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ