
Гості Синоду. Курт Кох — кардинал на передовій єдності
Кардинал Курт Кох є швейцарським католицьким єпископом, що відомий своїми багатогранним служінням та глибоким інтересом до питань діалогу між християнами та представниками інших релігій. Вже понад 15 років він очолює Дикастерію сприяння єдності між християнами.
Єпископ Курт Кох здобув свою богословську освіту в Мюнхені та Люцерні, де у 1975 році отримав ступінь доктора богословʼя. З 1979 по 1982 рік працював науковим асистентом, а згодом професором догматики, літургіки і екуменічного богословʼя в рідному Люцернському університеті.
Священничі свячення тодішній професор Курт Кох отримав 20 червня 1982 року. 6 грудня 1995 року отця Курта проголошують наступним єпископом Базеля — найбільшої архидієцезії Швейцарії. Єпископську хіротонію здійснив особисто папа Іван Павло ІІ 6 січня 1996 року. Його інтелектуальні здібності та духовна постава призвели до вибору його головою Швейцарської єпископської конференції у 2007 році. Це служіння він здійснював до 2010 року, адже саме тоді його було запрошено до праці у Римській курії Католицької Церкви.
Папа Бенедикт XVI оголосив про призначення Коха президентом Папської ради сприяння єдності християн 1 липня 2010 року, змінивши на цій посаді кардинала Вальтера Каспера. Він прокоментував це так: «Святіший Отець сказав мені в лютому, на особистій аудієнції, про своє бажання, щоб я очолив цю Раду. Це велика радість для мене, тому що екуменізм завжди був у моєму серці, оскільки в моїй країні, Швейцарії, протестанти дуже близькі до нас, і я також мав особливий інтерес до Православних Церков».
Це його служіння продовжилося і під час понтифікату папи Франциска і в момент реформування Римської курії та перейменування Ради у Дикастерію сприяння єдності між християнами. Воно триває і до сьогодні.
Його робота не обмежується лише теорією: кардинал Курт Кох активно бере участь у діалогах, конференціях та зустрічах з представниками Православної, Протестантської та інших церков, шукаючи спільні точки дотику та шляхи єдності. Багато людей визнають його глибоким мислителем, який вірить у силу взаєморозуміння та поваги між усіма, хто сповідує Христа.
А ще кардинал неодноразово засвідчував у різних інтервʼю, що любить готувати. І в цьому є певний символізм: «змішувати» різні «інгредієнти» задля постання єдиної «страви» єдності.
Кардинал Курт Кох і Україна
У червні 2013 року кардинал Курт Кох здійснив візит до України, під час якого відвідав Київ та Львів. Він зустрічався з блаженнішим Любомиром Гузаром, православними та греко-католицькими владиками, брав участь в екуменічних богослужіннях та обговорював конфесійну ситуацію в Україні. Під час візиту кардинал Кох постійно наголошував на важливості діалогу для вирішення складних питань, зокрема у стосунках між Католицькою та Православними Церквами в Україні.
З початком повномасштабного вторгнення Російської Федерації в Україну кардинал зайняв чітку позицію. Він неодноразово відкрито заявляв про те, що «з християнської точки зору неможливо виправдати нападницьку війну», підкреслюючи агресивний характер дій Росії.
Він також критикував концепцію «русского мира» та її вплив на позицію РПЦ, вказуючи, що вона використовується для виправдання агресії. Причиною цього він вбачає ідею «симфонії», яка передбачає гармонійну співпрацю Церкви та держави, але в російському контексті перетворилася на підпорядкування Церкви державним інтересам. Це, на його думку, призвело до того, що Російська Православна Церква підтримала агресивну війну, що є неприйнятним з християнської точки зору. Він використовував термін «іпотеки» або «обтяження», щоб підкреслити негативні наслідки такого тісного зв’язку.
Та, найбільш відомим стало його твердження під час інтервʼю швейцарському виданню «Kath.ch» у жовтні 2022 року, у якому він прямо називає виправдання Патріархом Кірілом війни проти України «єрессю». Він вказав, що ідея «русского мира», яку просуває Патріарх, є богословським обґрунтуванням агресії і відхиленням від християнського вчення.
Як глава Дикастерії сприяння єдності між християнами, кардинал Кох часто виступає на міжнародних екуменічних заходах. Він використовує ці платформи для висловлення своєї позиції щодо війни в Україні та критики Патріарха Кіріла. У своїх промовах він постійно акцентує на тому, що «русский мир» є псевдорелігійною ідеологією, яка загрожує єдності християн і є джерелом конфлікту.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ