Кардинал Марчелло Семераро: «Справа беатифікації митрополита Андрея Шептицького перебуває на фінальному етапі»
У вівторок, 8 липня, кардинал Марчелло Семераро, Префект Дикастерії у справах канонізацій святих, відвідав засідання Синоду Єпископів Української Греко-Католицької Церкви. У своєму слові до єпископів він розповів про стан беатифікаційного процесу митрополита Андрея Шептицького, а також поділився роздумами про роль святих у житті Церкви.

Кардинал повідомив, що справа беатифікації митрополита Андрея Шептицького перебуває на фінальному етапі: «Ми очікуємо, але мене запевнили, що підсумкова документація вже перебуває на стадії друку. Щойно вона надійде, ми передамо її на вивчення експертам. І якщо виникне потреба в якихось уточненнях, ми це, безумовно, зробимо. Однак ми вже на завершальному етапі, адже якраз очікували на цю документацію».
Префект також підкреслив, що постаті святих і мучеників є для всієї Церкви великим натхненням і джерелом мужності, особливо у складні часи. «Ми ставимо собі те саме запитання, яке одного разу поставив собі один святий Заходу: „Якщо це зробили вони, якщо вони були свідками аж до віддання свого життя, то чому я не можу зробити цього також?“. І нам потрібні ці приклади, ці заохочення», — зазначив він.
Кардинал також висловив радість з приводу того, що Українська Греко-Католицька Церква, незважаючи на численні виклики, продовжує дивитися вперед і свідчити про святість. «Дуже втішно, що я маю можливість обмінятися думками не лише щодо постатей, які перебувають у процесі проголошення святості, але й щодо зусиль засвідчувати, що саме через святих Церква показує світові, що вона є Церквою святою», — додав він.
Довідка
Беатифікаційний процес Праведного митрополита Андрея Шептицького (1865–1944) офіційно розпочався 5 грудня 1958 року, через 14 років після його смерті 1 листопада 1944 року. Цей процес є найдовшим серед беатифікаційних справ УГКЦ, триваючи понад 66 років станом на липень 2025 року.
Ініціатором процесу виступив патріарх Йосиф Сліпий, який особисто був свідком життя та діяльності митрополита Андрея. Його присутність у Ватикані та активна позиція зіграли вирішальну роль у відновленні та продовженні процесу, який двічі призупинявся, зокрема через несприятливі політичні обставини. Важливо також, що процес розпочався за понтифікату папи Івана XXIII, який, за свідченнями, особисто знав Митрополита Шептицького.
Протягом багатьох років значний внесок у справу беатифікації зробив постулятор, єпископ УГКЦ Михаїл Гринчишин, який упродовж майже 55 років свого служіння ревно займався цією справою. З 2008 року роботу постулятора продовжує о. Андріан Книш, призначений Львівським архиєпископом Ігорем Возняком.
Довготривалість процесу пояснюється кількома факторами. По-перше, переслідування УГКЦ в радянський період унеможливлювали збір та передачу необхідних документів до Ватикану. Через це єпархіальний етап процесу відбувався не в Україні, а в Римі.
На сьогодні беатифікаційний процес Митрополита Андрея Шептицького перебуває на римській стадії. Ключовим етапом стало визнання героїчної практики чеснот митрополита, яке завершилось підписанням відповідного декрету папою Франциском 16 липня 2015 року. Це офіційно надало митрополиту Андрею Шептицькому титул Праведний, що свідчить про визнання його зразкового християнського життя, сповненого віри, надії та любові.
Наразі розглядається питання щодо чуда, яке є необхідним для беатифікації. За словами Отця і Глави УГКЦ Блаженнішого Святослава, вже зафіксовано та канонічно оформлено чудесне оздоровлення дитини в США, яке сталося за посередництвом митрополита Андрея Шептицького. Наразі медичні фахівці вивчають медичні довідки, щоб виключити природні причини зцілення.
Завершення цього беатифікаційного процесу є надзвичайно важливим для Української Греко-Католицької Церкви та української спільноти по всьому світу, оскільки беатифікація Андрея Шептицького матиме величезне значення для ідентичності та історії УГКЦ та України.
Секретаріат Глави УГКЦ в Римі