
Кардинал Маттео Дзуппі: мирний посланець папи Франциска
Маттео Марія Дзуппі — 69-річний італійський архиєпископ Болоньї та Президент Італійської єпископської конференції. Українцям він насамперед став відомим у 2023 році. Тоді папа Франциск призначив його посланцем задля досягнення миру у війні між Російською Федерацією та Україною.
У 1973 році, вступивши у римський ліцей «Верджіліо», юний Маттео Дзуппі познайомився зі старшим студентом Андреа Ріккарді, який вразив його своєю відданістю братерству, молитві та служінню іншим. Ще у лютому 1968 року Ріккарді розпочав організацію зустрічей студентів у римській церкві «Chiesa Nuova», яка призвела до створення Спільноти Святого Егідія — католицького руху, який зараз представлений у 73 країнах світу. Студенти читали Євангеліє і обговорювали, як застосовувати його серед римських бідняків. Знайомство з цією спільнотою залишило відбиток у житті теперішнього кардинала на все його життя.
Маттео був п’ятим з шести дітей, народжених у сім’ї журналіста, який редагував щотижневий ілюстрований випуск ватиканської газети «L’Osservatore Romano», і матері, яка була племінницею кардинала Карло Конфалоньєрі, декана Колегії кардиналів. Згодом єпископ згадував свого батька як «більш безладного, творчого», а матір — як «більш впорядковану і послідовну», але обоє мали живу віру.
Відповідаючи на запитання студентів у 2016 році, він сказав, що, дорослішаючи, думав про те, як чудово було б хоч раз мати нове пальто, а не те, що передавалось у спадок, але його велика родина «саме там, де я навчився ділитися».
У 1977 році Маттео Дзуппі отримав ступінь з літератури та філософії в Університеті «Сапієнца» (La Sapienza, Рим), захистивши дисертацію про життя кардинала Альфредо Ільдефонсо Шустера. По завершенні у віці 22 років, він вступає у духовну семінарію Палестріна Римської єпархії. Відтак здобуває ступінь бакалавра богослов’я в Папському Латеранському університеті (Рим).
Він був висвячений на священника для єпархії Палестрини 9 травня 1981 року в катедральному соборі Святого мученика Агапіта єпископом Ренато Спалланцані. Однак, усе його служіння було пов’язане із Вічним містом, тому у 1988 році його інкардинували до Римської дієцезії. Після свячень його одразу ж призначили парафіяльним сотрудником римської базиліки Санта Марія ін Трастевере, де служіння пароха на той час здійснював монсеньйор Вінченцо Палья. Коли монсеньйор Палья був обраний єпископом у 2000 році, цілком природно, що «дон Маттео», як його називають і до сьогодні, обійняв служіння парафіяльного священника. Цьому служінню він присвятив 10 років свого життя.
У 1990 році о. Маттео Дзуппі та Андреа Ріккарді представляли Спільноту святого Егідія на переговорах щодо припинення кривавої громадянської війни в Мозамбіку. Після складних і важких переговорів воюючі сторони підписали угоду, яка поклала край 15-річному конфлікту, що забрав близько 1 мільйона життів. У мирній угоді, підписаній 4 жовтня 1992 року, перелічено чотирьох посередників: представника італійського уряду, архиєпископа Мозамбіку, засновника громади Святого Егідія Андреа Ріккарді та отця Маттео Дзуппі. Ріккарді віддав належне о. Дзуппі за те, що він утримував мирні переговори в потрібному руслі, сказавши, що «він зміг зібрати воєдино все, що могло об’єднати, і відштовхнути все, що роз’єднувало».
У 2012 році отець Маттео Дзуппі переїхав з історичного центру Риму, щоб стати парохом однієї з найбільших парафій на околиці міста — церкви Святих Симона та Юди Тадея в Торре-Анджела.
31 січня 2012 році папа Венедикт XVI призначив о. Маттео Дзуппі титулярним єпископом Вілланови та єпископом-помічником Римської дієцезії. 14 квітня 2013 року його висвятив на єпископа тодішній кардинал Аґостіно Валліні у співслужінні архиєпископа Джованні Баттіста Піч’єрі та єпископа Вінченцо Палья, його попередника на служінні парохом парафії Санта-Марія-ін-Трастевере та духовного провідника Спільноти святого Егідія. Він обрав девіз «Gaudium Domini fortitudo vestra» («Радість Господня — ваша сила») і взяв на себе душпастирську опіку над Центральним регіоном Римської дієцезії.
Через три роки, 27 жовтня 2015 року, наступний папа Франциск перевів його в історичну архиєпархію Болоньї, де стрункого, постійно усміхненого архиєпископа Маттео можна було побачити на чорному велосипеді на вулицях міста.
5 жовтня 2019 року папа Франциск проголосив його кардиналом з титулом церкви Святого Егідія.
Згодом він став членом Дикастерії сприяння цілісному розвитку людини, відповідальної, серед іншого, за питання мігрантів та бідних, а також членом Адміністрації спадщини Апостольського Престолу, органу, відповідального за управління величезною власністю Святого Престолу.
Вражений посередницькою діяльністю італійця, яка також поширювалася на Гватемалу та Бурунді за часів Нельсона Мандели, папа Франциск 20 травня 2023 року попросив Маттео Дзуппі очолити місію Ватикану, щоб допомогти покласти край війні в Україні. Кардинал відвідав Київ, Москву, Вашингтон і Пекін, забезпечивши значні гуманітарні жести, хоча мир залишався недосяжним.
Кардинал Маттео Дзуппі був обраний президентом Італійської єпископської конференції 22 травня 2022 року, в часи різкого занепаду католицької практики в країні та на тлі кризи зловживань. Зіткнувшись із занепадом, Маттео Дзуппі відкинув те, що він назвав підходом «закриймося в монастирі», наголосивши на євангелізації від людини до людини, яка залучає до діалогу, не применшуючи питання істини. «Виклик полягає в тому, щоб дивитися, слухати, говорити правдою, якою є Ісус, і йти назустріч кожному», — сказав він.
Кардинал Маттео Дзуппі та Україна
Як уже зазначалося, українці познайомилися з особою кардинала Маттео Дзуппі у межах його «місії, яка допоможе послабити напруженість у конфлікті в Україні», як доручив йому папа Франциск.
5–6 червня 2023 року в якості папського посланця з питань врегулювання ситуації в Україні кардинал Маттео Дзуппі здійснив візит до Києва. При цьому кардинал заявив, що Ватикан не має власного плану щодо початку переговорів про припинення війни.
Під час цього візиту він зустрівся з Президентом України Володимиром Зеленським, а також з представниками Всеукраїнської Ради Церков і релігійних організацій. Він також відвідав Бучу, щоб на власні очі побачити наслідки російської агресії. Головною метою візиту було уважно вислухати українську владу щодо можливих шляхів досягнення справедливого миру та підтримати гуманітарні ініціативи.
29 червня 2023 року, під час візиту до Росії, кардинал Дзуппі відслужив Месу в соборі Непорочного Зачаття Пресвятої Богородиці в Москві.
30 червня 2023 року він зустрівся з Патріархом Московським і всієї Русі Кірілом. Триденна місія Дзуппі в Москві була «спрямована на виявлення гуманітарних ініціатив, які можуть відкрити шлях до миру». Питання повернення депортованих дітей — це одна з головних складових його місії. Він активно продовжує займатися цим питанням, зустрічаючись як з українськими, так і з російськими представниками. Зокрема, з російською Уповноваженою у справах дітей Марією Львовою-Бєловою, яка перебуває під ордером Міжнародного кримінального суду.
З 17 по 19 липня 2023 року кардинал Дзуппі відвідав Вашингтон у межах продовження миротворчої місії. 18 липня його прийняв президент США Джо Байден. Поміж іншим, Маттео Дзуппі передав йому лист від папи Франциска. Також він провів низку інших зустрічей в уряді та Конгресі США.
14 вересня 2023 року в Пекіні кардинал Дзуппі провів переговори зі спеціальним представником Китаю у справах Євразії Лі Хуей. У результаті цих візитів були досягнуті домовленості про створення механізму возз’єднання неповнолітніх з їхніми батьками та опікунами. 14 жовтня 2024 року кардинал Дзуппі прибув до Москви з новим візитом для оцінки подальших зусиль щодо сприяння возз’єднанню сімей та обміну полоненими. Того ж дня він зустрівся з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим. 15 жовтня він зустрівся з митрополитом Волоколамським Антонієм.
Водночас як архиєпископ Болоньї, він активно підтримує українські громади в Італії. Наприклад, напередодні третьої річниці повномасштабної війни, у лютому 2025 року, він помолився за справедливий мир в Україні в українській парафії Святого архистратига Михаїла в Болоньї, підкресливши, що «серцем і душею є завжди разом з українським народом». Він також зустрічався з матерями полонених та зниклих безвісти українських воїнів.
Кардинал Дзуппі відомий як «вуличний священник» і місіонер у маргіналізованих суспільствах. Він розглядає Європейський Союз як синонім об’єднаної Європи, закликаючи його бути повністю відкритим для мігрантів і відкидаючи націоналізм. Широко відомий в Італії завдяки численним виступам на телебаченні, в ток-шоу та коментарям у пресі.
Пресслужба Секретаріату Синоду Єпископів УГКЦ